Venezuela: Pouze americká armáda může dosadit Guaidoa k moci

Venezuela: Pouze americká armáda může dosadit Guaidoa k moci

Venezuela: Pokusy o puč pravděpodobně selhaly – pouze americká armáda může dosadit Guaidoa k moci ve Venezuele, píše The Anti-Spiegel.   

K ohlášenému zúčtování mělo dojít v sobotu, ale žádné dramatické události se nezdařily. I když byli mrtví a zranění, jejich počet byl nižší, než se dalo s obavami očekávat. Dokonce i obávaný zásah USA se doposud nepodařil uskutečnit.

V sobotu v noci evropského času, se Guaido snažil dopravit americkou „humanitární pomoc“, která byla na kolumbijské hranici.K podobným pokusům také došlo z Brazílie. Vláda však dokázala udržet nechtěné dodávky mimo svou zemi. Tato „humanitární pomoc“ je vysoce kontroverzní, a není to jen Maduro, kdo je proti ní. Červený kříž také hovořil o „politizaci“ a odmítl spolupracovat s USA v této věci.

Je to stejně velmi cynické, zničit hospodářství země sankcemi, pak zmrazit její majetek a zlaté rezervy a poté si stěžovat, že je v zemi potřebná humanitární pomoc. Navíc, jelikož venezuelská celnice nemůže kontrolovat tyto dodávky a objevují se zprávy, že pod rouškou „záchranných prostředků“ mají být opozici poskytnuty těžké zbraně, odmítnutí ze strany Madura je více než pochopitelné.

Během sobotní noci dezertovalo asi 60 vojáků z venezuelské armády, což některá západní média považovala za znamení Madurovy slabosti, ale radovala se příliš brzy. Došlo ke střetům při pokusu převést dodávky do země, ale bezpečnostní složky použily pouze slzný plyn a gumové projektily. Západní média to samozřejmě označila za krutost. Přesto oproti tomu, použití slzného plynu a gumových projektilů proti Žlutým vestám v Paříži není pro ně tak špatné. Objektivní informování vypadá zcela jinak.

Americký ministr obrany Pompeo neúnavně zveřejňuje na Twitteru příspěvky a silně odsuzuje Madura za civilní ztráty. Personifikace dvojitých standardů je u amerického ministerstva zahraničí běžná věc, protože Spojené státy v letošním roce zabily mnohem více nevinných civilistů, než byly jakékoli oběti ve Venezuele.

A Guaido, deklarovaný oponent zesnulého prezidenta Chavéze odmítl Madurovy akce. Mohl by to být bumerang, neboť Chavéz je ve Venezuele národním hrdinou navzdory negativnímu obrazu, jak jej vykresluje Západ. Jeho stoupenci pravděpodobně odmítnou takové poznámky od Guaidoa.

Ve Francii je to jen „slzný plyn“. Pro Venezuelu Der Spiegel vyvinul nový pojem „slzotvorné plynové bomby“.

Německá média však tlačí propagandistickou kampaň po americké linii bez ohledu na všechny veřejně dostupné skutečnosti, jak dnes dokazuje deník Der Spiegel. Der Spiegel nadále překrucuje fakta a vytváří náladu s titulky jako „Krize ve Venezuele“, „My máme vlajky a oni mají pušky“. Tváří v tvář, Venezuelané se konfrontují na každé straně barikády, prosí a prosí a padají na kolena. Bezpečnostní složky však stojí pevně po celé hodiny a vzdorují psychickému tlaku se svým plynovými maskami a štíty.“ Požadovaný efekt je jasný: tato emocionální formulace nemá nic společného s objektivním hlášením, ale jde jen o to, aby měl čtenář pocit nenávisti vůči Madurovi a jeho bezpečnostním složkám.

A pak se dočtete: „Ale když vytoužené dodávky dorazí těsně před jednou hodinou, jejich trpělivost je u konce: gumové projektily a slzotvorné plynové bomby létají, demonstranti běží v panice zpět na kolumbijskou stranu a zdravotníci kolumbijské policie vytahují několik zraněných z davu. Jeden má zranění na hlavě, jiný má ránu na hrudi. Třetí je v bezvědomí.“ Takové dramatické formulace a fráze se neobjeví v tisku, když francouzská policie používá stejné zbraně, střílí „slzotvorné plynové bomby“ a gumové projektily na Žluté vesty. Ve Francii tytéž zbraně způsobily desítky zranění a dokonce i úmrtí.

V deníku Der Spiegel je Guaido dobrý a Maduro špatný            

Guaido, pučista, který se prohlásil za „dočasného prezidenta“ v rozporu s venezuelskou Ústavou, je západními médii vykreslován jako zachránce země.

Na druhé straně, neexistuje žádná pozitivní věta o Madurovi, který je líčen jen v negativním světle: „Mezitím, autokratický vládce Maduro oslavuje ve vzdáleném Caracasu před tisíci příznivců a demonstrativně likviduje diplomatické vztahy s vládou prezidenta Ivána Duquea v Bogotě.“ Vzpomínáte si na „Propagandu 10 pravidel války? Pravidlo č. 3 zní: Vůdce protilehlého tábora má tvář ďábla. Zatímco podle deníku Der Spiegel lidé trpí a střílí se na ně, Maduro oslavuje, tvrdí Spiegel. Člověk si řekne, co tím chce Der Spiegel říci, ale jeho válečná propaganda je jako z učebnice. Rozpad diplomatických vztahů s Kolumbií je pochopitelnou reakcí, jelikož Kolumbie proaktivně podporuje a propaguje narušení venezuelské hranice. Mnoho zemí by považovalo takové kroky za důvod k válce. Jak by reagovaly Spojené státy, kdyby Čína proti jejich vůli chtěla přivést „humanitární prostředky“ potřebným v USA? A ti, kteří je potřebují jsou v USA, kde je asi 40 miliónu lidí závislých na potravinových kartách.

Jak se ti lidé mají cítit, když jejich vláda chce přivést pomocné prostředky do jiné země za milióny dolarů, ale nechá své vlastí občany hladovět?

Der Spiegel poté pokračuje v obvyklém standardním repertoáru. Další je na řadě venezuelská nouze, avšak v celém článku není ani zmínka o amerických sankcích, které tuto nouzi způsobily!
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*