„Velké lži z úst Bushe a Blaira vedly k masakru v Nice“

„Velké lži z úst Bushe a Blaira vedly k masakru v Nice“

Zpráva zveřejněná v Londýně počátkem tohoto měsíce došla k závěru, že rozhodnutí ze strany USA a Británie z roku 2003 podniknout invazi do Iráku bylo založeno na chybných zpravodajských informacích a hodnoceních, protože Saddám Husajn nepředstavoval žádnou hrozbu a ani nevlastnil žádné zbraně hromadného ničení.

Sir John Chilcot uvedl, že válka Británie a USA vedená proti Saddámu Husajnovi byla nezákonná a že šance na mírové řešení konfliktu existovaly i ve chvíli, kdy začala invaze.

Zpráva Chilcota vyzdvihla ještě více důležité otázky, a sice, proč tehdejší americký prezident George W. Bush a britský premiér Tony Blair tak toužili zaútočit na Irák? Bylo takzvané „Arabské jaro“ součástí stejného geopolitického plánu? Zrodil se islámský stát díky invazi do Iráku v roce 2003 a mají proto USA a Británie podíl na smrtících teroristických útocích v Paříži, Bruselu a nyní v Nice?

V rozhovoru pro Sputnik, srbský politolog Aleksandr Pavič označil invazi do Iráku v roce 2003 a bombardování NATO v roce 1999 proti Jugoslávii jako zločiny proti míru.

„Možná, že po zprávě Chilcota půjde Blair před soud, ale jedná se v podstatě o případ „západních demokracií“ páchající trestné činy proti míru. A bude nyní Írán schopen postavit Británii a Spojené státy před mezinárodní soud?“ táže se Pavič.

Zpráva Chilcota také vznesla otázku, proč Američané a jejich britští spojenci tak toužili provést válku v Iráku a učinit invazi na základě přímých lží a porušení mezinárodního práva.

„Během setkání třech špiček Pentagonu v roce 1999 s Paulem Wolfowitzem, generál Wesley Clark uvedl, že po první válce v Perském zálivu v Iráku, Wolfowitz prohlásil, že Amerika prokázala svou schopnost použít vojenskou sílu v regionu a že není nic, co by mohl Sovětský svaz podniknout, aby to zastavil. Wolfowitz prohlásil, že „máme 5 až 10 let, abychom vyhladili veškerou sovětskou klientelu- Sýrii, Irák a Írán- než přijde další supervelmoc,“ pokračoval Pavič.

On také dodal, že po útocích z 11. září nadřízený vojenský důstojník řekl Clarkovi, že „během příštích pěti let se zbavíme vlád sedmi zemí. Začneme s Irákem a Sýrií, Libanon, Libye, Somálsko, Súdán a Írán budou následovat.“

Dragomir Andjelkovič, další srbský politolog uvedl, že již v roce 1990 se deník New York Times dozvěděl o plánech Pentagonu převzít kontrolu nad zdroji ropy a zemního plynu.

„Z tohoto důvodu se zaměřili na ropu bohatý Střední východ a severní Afriku,“ uvedl a dodal, že to byl přesně ten důvod, proč se Američané potřebovali zbavit režimů, které nesouhlasily s jejich zájmy a které by jednoho dne mohly spojit své síly s geopolitickými nepřáteli Ameriky.

„Byly to sekulární režimy, které držely islámské fundamentalisty v šachu a věděly, jak zabránit šíření jejich myšlenek do Evropy. Tyto režimy jsou pryč a nyní se dějí všechny ty hrozné věci po celém světě,“ zdůraznil Adnjelkovič.

Dodal také, že Západ otevřel Pandořinu skříňku a co se právě stalo v Nice, se bude opakovat. Tento proces nelze zastavit i v případě, že by se USA a EU dohodly na společném boji proti terorismu společně s Ruskem.

„Bez velkých lží, které vyvolaly válku v Iráku a zálib Západu v nakládání s radikálními islamisty by nedošlo k žádným teroristickým útokům v Evropě,“ přidal Alexander Pavič, když se zmínil o minulosti v rámci spolupráce západních zemí s islamisty v Afghánistánu, Bosně Hercegovině a nyní v Sýrii.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Tony Blair a George W. Bush Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*