Velká izraelská studie demonstruje sílu lidského imunitního systému oproti vakcínám

Velká izraelská studie demonstruje sílu lidského imunitního systému oproti vakcínám

Přirozená imunitní ochrana, která se vyvíjí po nákaze SARS-CoV-2, nabízí podle rozsáhlé izraelské studie podstatně větší ochranu proti deltové variantě koronaviru než dvě dávky vakcíny Pfizer-BioNTech. Nově zveřejněná data ukazují, že u lidí, kteří kdysi prodělali infekci SARS-CoV-2, byla mnohem menší pravděpodobnost než u očkovaných, že dostanou Deltu, vyvinou se u nich symptomy nebo budou hospitalizováni se závažným průběhem. Studie ukazuje, že u dvojitě očkovaných osob byla šestkrát až třináctkrát vyšší pravděpodobnost nákazy než u neočkovaných osob, které byly dříve infikovány koronavirem. Studie demonstruje sílu lidského imunitního systému.

Výzkumníci také zjistili, že lidé, kteří měli SARS-CoV-2 dříve, byli před reinfekcí chráněni více než ti, kteří byli očkováni.

Nová práce (čtěte níže) by mohla být zdrojem diskuse o tom, zda dříve infikovaní lidé potřebují dostat obě dávky vakcíny Pfizer-BioNTech nebo podobnou vakcínu mRNA od společnosti Moderna.Jde o zatím největší observační studii v reálném světě, která podle jejích vedoucích představitelů srovnává přirozenou a vakcínou navozenou imunitu vůči SARS-CoV-2.

Masivní nárůst infekcí virem COVID-19 v Izraeli, jedné z nejočkovanějších zemí na světě, není nic menšího než katastrofa. Vakcínová krize v Izraeli by měla být varováním pro zbytek světa.

Výzkum imponuje Nussenzweigovi a dalším vědcům, kteří přezkoumali předtisk výsledků, na medRxivu. „Je to učebnicový příklad toho, jak je přirozená imunita skutečně lepší než očkování,“ říká Charlotte Thålinová, lékařka a výzkumnice imunologie z Danderydovy nemocnice a Karolinského institutu, která zkoumá imunitní reakce na SARS-CoV-2.

„Pokud je mi známo, je to poprvé, co [toto] bylo skutečně ukázáno v kontextu s COVIDem-19.“

Studie ukazuje přínosy přirozené imunity, ale „nebere v úvahu, co tento virus s tělem udělá, aby se do tohoto bodu dostal,“ říká imunoložka Marion Pepperová z Washingtonské univerzity v Seattlu.

Nová analýza se opírá o databázi Zdravotnických služeb Maccabi, do níž je zařazeno asi 2,5 milionu Izraelců.

Studie vedená Talem Patalonem a Sivanem Gazitem z KSM, výzkumného a inovačního oddělení systému, ve dvou analýzách zjistila, že u nikdy nenakažených lidí, kteří byli očkováni v lednu a únoru, byla v červnu, červenci a první polovině srpna šestkrát až třináctkrát vyšší pravděpodobnost nákazy než u neočkovaných lidí, kteří byli předtím infikováni koronavirem.

V jedné analýze, porovnávající více než 32 000 lidí ve zdravotnickém systému, bylo riziko rozvoje symptomatického COVID-19 27krát vyšší mezi očkovanými a riziko hospitalizace osmkrát vyšší.

„Stále podceňujeme význam přirozené infekční imunity … zvláště když je [infekce] čerstvá,“ říká Eric Topol, lékař-vědec ze společnosti Scripps Research.

Nussenzweigova skupina zveřejnila údaje, které ukazují, že u lidí, kteří se zotaví z infekce SARS-CoV-2, se po dobu až jednoho roku stále vyvíjí rostoucí počet a typy protilátek proti cílení koronaviru.

Naproti tomu podle něj dvakrát očkovaní lidé přestávají pozorovat nárůsty „v účinnosti nebo šíři celkového paměťového protilátkového kompartmentu“ několik měsíců po druhé dávce.

U mnoha infekčních onemocnění je přirozeně získaná imunita, jak známo, silnější než imunita navozená vakcínou a často trvá celý život.

Nová studie přitom vyvolala obavy ohledně účinnosti vakcín mRNA a odhalila, že vakcína Pfizer COVID-19 je proti variantě Delta účinná jen ze 42%.

A úředníci neříkají, že ve skutečnosti jsou to lidé, kteří byli plně očkováni proti COVID-19 a přesto se nakazí delta kmenem, kteří přenášejí infekci na neočkované lidi.

Podle světově proslulého vědce ze Stanfordovy univerzity profesora-doktora Jayanty Bhattacharyi a špičkového globálního ekonoma Donalda Boudreauxe je myšlenka vymýcení Covidu nebezpečnou a drahou fantazií.

Přečtěte si studii prokazující sílu lidského imunitního systému oproti vakcínám níže:

IZRAELSKÁ STUDIE ZDE
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*