Velká Británie je centrem „praní špinavých peněz“

Velká Británie je centrem „praní špinavých peněz“

Jak je zřejmé ze zprávy, kterou nedávno zveřejnila Bank of England, polovina britských bankovek je použita pro praní špinavých peněz zločineckými strukturami, nebo cirkulují v oběhu v zahraničí. Britská stínová ekonomika zahrnuje především kriminální aktivity, které kromě obchodu s drogami a prostitucí obsahují značné peněžní platby za takové zboží a služby, jako například stavební práce, které umožní vyhnout se placení daní. Podle odhadů britských publikací, stínová ekonomika tvoří asi 10 % HDP Velké Británie.

Skutečnost, že je Londýn světovým centrem v praní špinavých peněz již bylo zmíněno v britských masmédiích. Zejména deník Indepedent napsal, že miliardy liber šterlinků jsou propírány mezi zločinci a zahraničními úředníky, kteří kupují drahé londýnské nemovitosti prostřednictvím fiktivních společností umístěných v zahraničí. Z 36,342 soukromých nemovitostí v Londýně teprve nedávno koupených prostřednictvím fiktivních zahraničních společností, obrovské množství nemovitostí bylo zakoupeno anonymně za účelem ukrytí ukradených peněz.

Bank of england Foto: Reuters
Bank of england Foto: Reuters

Podle londýnských policejních údajů, 75% transakcí majetku bylo prováděno prostřednictvím nelegálních společností těmi osobami, proti nimž bylo zahájeno trestní řízení pro obvinění z korupce. Podle informací britského Úřadu pro boj proti korupci Transparency International, tok „špinavých peněz“ vedl ke zvýšení průměrných cen nemovitostí v Londýně a jeho předměstí, čímž se drahé byty a domy staly cenově nedostupné pro obyčejné lidi.

Zahraniční zločinci peroucí špinavé miliardy liber šterlinků prostřednictvím nákupů elitních nemovitostí v Londýně a hledající úkryt pro svůj kapitál ve Spojeném království, se aktivně podílejí na trestním podnikání ve Velké Británii. Proto, pouze během tří letních měsíců, podle deníku The Times, britský daňový úřad získal 150 miliónů liber z nákupu tohoto nemovitého majetku ze strany společností a investičních fondů.

Podle informací Transparency International, každá desátá domácnost v Londýně patří zahraničním společnostem, z nichž jsou mnohé využívány k praní špinavých peněz.

Ovlivněn kritikou ze strany opozice týkající se činnosti zločineckých struktur ve Velké Británii, britský premiér David Cameron veřejně oznámil v Singapuru na konci července letošního roku, jeho úmysl bojovat proti těmto zkorumpovaným cizincům, kteří kupují elitní nemovitosti ve Velké Británii za pomocí nelegálních holdingových společností, kvůli utajení „špinavých peněz“. Nicméně, jak informovali četní britští pozorovatelé, šéf konzervativní vlády neučinil k dnešnímu dni v tomto směru žádné zásadní kroky.

Cameron také pilně mlčí o tom, že je Londýn na prvním místě mezi světovými metropolemi v objemu obchodování s drogami a praním špinavých peněz. Nicméně, uznávaný autor bestselleru „Gomorrah“, novinář Roberto Saviano, který napsal knihu o neapolské mafii, otevřeně prohlásil, že britské banky a finanční instituce okázale ignorují pravidlo „poznej svého zákazníka“, čímž by bylo možno zabránit praní špinavých finančních zisků z nezákonných činností. Toto pravidlo je jedním ze základních pravidel v bankách, finančních institucích a sázkových kancelářích, jakož i ve společnostech, pracujících se soukromými financemi. To znamená, že každá finanční instituce má určit a ověřit osobu protistrany před provedením finanční operace. Nicméně, pro britské finančníky se to stal již dávno „nadměrný luxus“.

Není divu, že v této situaci, národní agentura National Crime Agency prohlašuje, že „stovky miliard amerických dolarů“ se v současné době každým rokem pere prostřednictvím bank Velké Británie? Nebo pokuta ve výši 1,2 miliardy liber, kterou musela britská banka HSBC nedávno zaplatit na praní špinavých peněz pro mexický drogový kartel v roce 2012?

Zdá se, že je to hlavní činnost současné konzervativní vlády v čele s Davidem Cameronem, spíše, než zlepšení sociálního postavení občanů království, nebo obavy o britskou zdravotní péči.

 

 

NEO/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*