Velká Británie buduje kybernetickou armádu k manipulování veřejného mínění.

Velká Británie buduje kybernetickou armádu k manipulování veřejného mínění.

S každým dalším dnem Velká Británie ztrácí svou pozici hrdé mezinárodní mocnosti, jelikož se tento stát stal široko známý za to, čím je- poslušným sluhou Washingtonu, který ztrácí důvěryhodnost v rekordním tempu. Proto britské autorityhladají způsob k „dosažení síly“ ve většině „důležitých“ oblastí.

Zároveň si perfektně uvědomují, že vzhledem k prohlubující se ekonomické a sociální krizi v království, těžko mohou usilovat o dosažení úspěchů v takových oblastech tvořivosti, jako je světová image velké průmyslové mocnosti, šampióna námořních válek nebo vzkvétajícího kulturního centra. Není divu, že v průběhu uplynulého desetiletí se snahy Británie zaměřovaly výhradně na ničivé aktivity, jako je vytváření podmínek pro nové konflikty ve světě a poskytování „pomoci“ Bílému domu v jeho snaze o vojenské a politické intervence na Středním východě, Severní Africe, Afghánistánu, Ukrajině, Hong Kongu a seznam pokračuje dál.

Foto: Matt Cardy/Getty Images
Foto: Matt Cardy/Getty Images

Pak není náhodou, že Bílý dům poradil Londýnu, aby ve své vojenské struktuře založil speciální jednotku- britské kybervelitelství, přičemž jim převede 1500 důstojníků pod svým velením „pro začátečníky“. Je třeba poznamenat, že Washington už vytvořil svou speciální jednotku ke kybernetické válce již v roce 2009.Tato jednotka je známá pod jménem United States Cyber Command, s velitelstvím umístěným na základně Fort Meade (Maryland).

Podle deníku Guardian, 77. Brigáda začne formálně existovat v dubnu. Brigáda bude provádět podvratné operace výlučně na sociálních sítích, ve snaze šířit desinformace a manipulovat s obyvatelstvem některých zemí, což by mělo vytvořit „příznivé podmínky“ pro uplatnění politického nátlaku nebo zahájení scénářů na změnu režimu v strategicky důležitých oblastech světa. Její velitelství bude umístěno na západ od Londýna v Newbury (Berkshire), zatímco jejich oficiální insignií bude slavný odznak Činditů (mýtický božský lev střežící chrámy v Myanmaru a dalších zemích v jihovýchodní Asii), který použila „Speciální jednotka“ Britské Indie účastnící se likvidování partyzánských japonských vojáků hluboko v lesích jihovýchodní Asie.

Použití sociálních sítí na svržení nechtěných režimů byl modus operandi Washingtonu po desetiletí. To vedlo k vytvoření celého průmyslu desinformování a manipulace s veřejným míněním. Události arabského jara, nesčetné barevné revoluce a nejnovější události na Ukrajině slouží jako dokonalý příklad toho, jak umí západní výzvědné agentury využít nestabilní sociálně-politickou a ekonomickou situaci v zemi na k dosažení radikální změny ve svrchovaných vládách jiných států.
V Egyptě, Tunisku, Jemenu, Alžírsku, Jordánsku, Sýrii, Ukrajině a Hong Kongu se vedle několika jiných zemí použily sociální sítě na koordinaci pohybu protestních skupin, což umožnilo shromáždit značné množství demonstrantů ve vybraných oblastech. V roce 2011 deník Guardian informoval, americké ministerstvo obrany vyvíjí speciální software, jehož jediným účelem bude manipulování s uživateli sociálních sítí, aby věřili proamerické propagandě. Tato operace měla kódové označení Operation Earnest Voice. Tento software byl „dobře použit“ v Británii, Spojených státech a jiných západních zemích během ukrajinské krize na masové šíření zavádějících informací o Rusku. Tato operace zašla až tak daleko, že došlo k pokusu o přepsání historie o Druhé světové válce, s aktivní účastí politiků Polska a pobaltských států.
Informace o vytvoření 77. Brigády přišly krátce po oznámení generálporučíka Marshalla Webba, velitele z velitelství Speciálních operací NATO o potřebě zlepšení kontra-informačních snah proti Islámskému státu, stejně jako proti ruskému alternativnímu mediálnímu pokrytí skutečných příčin pokračujících událostí na Ukrajině a rozsáhlém vyhlazení civilního obyvatelstva kyjevskými vojenskými jednotkami. Tyto obavy, spolu s nedávnými událostmi v Afghánistánu, Iráku a Sýrii byly důvodem pro sestavení britské kybereskadry.

Velká Británie ale používala kyberprostor k dosažení svých cílů dlouhou dobu. V roce 2007, v rámci tajného projektu „Prism“, NSA a britské GCHQ navázali spojení s několika mezinárodními kybernetickými obry jako Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube a Apple. V rámci tohoto projektu bylo bezpečnostním agenturám povoleno sbírat a vyměňovat si soukromé informace, spolu s používáním sociálních sítí k šíření desinformací. Od té chvíle mohly tajné služby číst soukromé emaily a sledovat přenosy souborů v globálním informačním prostoru, což jim umožnilo kontrolovat aktivitu různých zemí, spolu se zástupci podnikatelské sféry a zahraničních diplomatů.

Přestože se pokouší dát britským autoritám výmluvu pro založení národní eskadry kyberválky, deník Guardian poznamenává, že takové jednotky se ve velké míře používají ve Spojených státech a Izraeli, kde jsou odpovědné za poskytování „informační podpory“ pro politiku, kterou jejich vlády sledují. Izrael se dá považovat za pionýra v moderní kybernetické válce, protože jednotky Tzahal používaly média k agresivní propagandě již během operací v pásmu Gazy v letech 2008 a 2009. Dnes Tzahal operuje na více než 30 sociálních platformách, včetně Twitteru, Facebooku, YouTube a Instagramu, aby odporovali palestinskému Hamasu, Iránu a jiným zemím, včetně zemí mino oblast Středního východu.

Americké a mnoho jiných západních agentur utrácejí ročně miliardy dolarů a eur na udržení tajných programů v kyberprostoru v provozu, ačkoli to omlouvají vyhovující maskou „války proti teroru“, která nejen že útočí na práva samotných Američanů, ale také rozežírá demokratické hodnoty v Evropě i mimo ní.

Vladimír Platov, odborník na Střední východ, exkluzivně pro online magazín „New Eastern Outlook“

 

zdroj : http://journal-neo.org
Tomas Daleko

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*