Velitel námořnictva NATO: „Rusko není naším nepřítelem“

Velitel námořnictva NATO: „Rusko není naším nepřítelem“

NATO nepokládá Rusko za svého nepřítele, ale spíše se snaží „pochopit“ motivy Moskvy a současně chránit své vlastní zájmy, prohlásil velitel námořnictva aliance, viceadmirál Clive Johnstone, na parlamentním shromáždění NATO v Istanbulu.  

„Rusko může vyvinout a nasadit své loďstvo v jakékoli oblasti, ale NATO nemá v úmyslu jej zastavit. Rusko není naším nepřítelem a nestojíme o to, zapojit se do nové studené války,“ uvedl Johnstone, informovala turecká tisková agentura Anadolu.

„NATO se snaží Rusko pochopit, a současně nepoškodit své vlastní zájmy,“ uvedl Johnstone a dodal, že „některé pobaltské státy, které jsou členy NATO, jsou úzkostlivé co se týče jejich teritoriálních vod.“

Nicméně, viceadmirál pokračoval tím, že obvinil Rusko z „eskalace napětí namísto kontroly situace,“ a dokonce zašel tak daleko, že uvedl, že se Rusko zřejmě snaží vytvořit nový světový řád.

Mezitím, Moskva nabídla hostit setkání vojenských odborníků, které by bylo věnováno otázce bezpečnosti v Pobaltí, ale tento návrh byl alianci odmítnut, uvedl ruský velvyslanec při NATO, Alexandr Gruško a poznamenal, že počet letů provedených vojenskými letadly NATO v tomto regionu překročil mnohokrát počet letů provedených Ruskem.

Litevské ministerstvo obrany mezitím vydalo prohlášení, že stíhačky NATO sledovaly ruské vojenské letouny v posledním týdnu dvakrát, i když v obou případech byla ruská letadla v mezinárodním vzdušném prostoru.

Oba lety byly provedeny v přísném souladu s mezinárodními pravidly o vzdušném prostoru, uvedlo ruské ministerstvo obrany, kterého citovala tisková agentura TASS. Náměstek ministra obrany Anatolij Antonov také uvedl, že Rusko je připraveno ke konzultaci s pobaltskými státy, skandinávskými zeměmi a Polskem, aby tak zmírnilo tuto situaci v oblasti Baltského moře.

Ruský vyslanec NATO také uvedl, že Moskva opakovaně žádala NATO ve snaze snížit napětí v Pobaltí, protože aktivity aliance v tomto regionu, zejména v blízkosti ruských hranic, jen podkopávají bezpečnost v regionu.

Tyto výroky přichází v době, kdy se jedenáct zemí NATO účastní vojenských cvičení v Litvě, největší balkánské zemi. Do letošního cvičení „Železný meč“, největší svého druhu, se zapojilo téměř 4.000 vojáků z USA, Velké Británie, Německa, Kanady, Polska, Rumunska, Slovinska, Lucemburska a třech pobaltských států.

NATO stupňuje své aktivity ve východní Evropě pod záminkou boje proti tomu, co samo nazývá „ruská agrese“. Moskva opakovaně odmítla, že by ohrožovala země NATO a tvrdí, že členové vojenského svazku jednoduše používají termín „ruská agrese“ k ospravedlnění zvýšení jejich obraných rozpočtů.

Mezitím, v rozhovoru s držitelem Oskara Oliverem Stonem o jeho dokumentu „Ukrajina v ohni“, ruský prezident Vladimír Putin prohlásil, že si NATO zřejmě vytváří obraz Ruska jako nepřítele, aby tak udrželo kázeň ve svých řadách.

„Já někdy nechápu logiku našich partnerů (NATO),“ uvedl Putin a dodal, že „má dojem, že (NATO) potřebuje udržet (své členy) na vodítku a udržet kázeň v rámci takzvaného „Atlantického tábora“.

„To je důvod, proč (NATO) potřebuje vnějšího nepřítele,“ řekl Putin Stoneovi s tím, že Írán není dostatečně vhodný pro tuto roli.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Velitel námořnictva NATO Clive Johnstone Foto:HQ MARCOM)
Loading...

Podobné články

Komentář “Velitel námořnictva NATO: „Rusko není naším nepřítelem“

  • NATO meni svou retoriku! Velmi zajimave! Proc tedy vyzva k dalsimu vyzbrojovani NATO, ktere je uz ted x-mal silnejsi jak Rusko. Proc ty zakladny NATO kolem Ruska, ty konvoje tezkych zbrani, smerujicich na vychod, ty tisice vojaku presouvanych na hranice Ruska? Jste vsichni proklaty lhari, podvodnici a bastardi! Chteli jste s Clintonovou napadnout Rusko a vyvolat 3. svetovou valku v Evrope. NATO je zlocinna organizace, ktere veli USA. Zeme v NATO nemaji zadne pravomoci ve veleni. Poskok Pavel bude muset delat co mu rozkazi! NATO neni obranna, ale utocna a zlocinna organizace rozsevajici vsude smrt mezi civilnim obyvatelstvem. Syrie, Libye, atd. Syrie a Libye Evropu neohrozovali, jenom ve lhani politiku NATO! Lide v Evrope chteji mir. Chteji mirovou spolupraci se vsemi bez sankci a vydirani jako je to dnes diky USA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*