Velitel irácké milice: „Nepotřebujeme americkou vzdušnou podporu“

Velitel irácké milice: „Nepotřebujeme americkou vzdušnou podporu“

Irácké, státem podporované lidové milice (PMF), také známé jako al-Hashd al-Sha’abi, nepotřebují Spojené státy k provádění náletů na cíle Islámského státu v průběhu operace, jejímž cílem je osvobodit Mosul, řekl Ahmet Arslan, velitel PMF rádiu Sputnik.

„Nechceme, aby se Spojené státy vměšovaly do Iráku. Řekli jsme to i iráckému premiérovi Haider al-Abadimu. Al-Hashd al-Sha’abi nepotřebuje vzdušnou podporu Ameriky v operaci na osvobození Mosulu od Islámského státu, který USA vytvořily,“ uvedl Arslan.

Operace v Mosulu, nazvaná „Operace We Are Coming, Ninive“ byla zahájena dne 16. října a jejím cílem je osvobodit druhé největší město v zemi a hlavní město provincie Ninive. Město, které je domovem asi 1,5 miliónů lidí, slouží jako klíčová tvrz Islámského státu v Iráku, od doby, kdy se jej radikálové zmocnili v bleskovém útoku dne 10. června 2014.

Ahmet Arslan zmínil, že lidové mobilizační síly, také známé jako lidové mobilizační jednotky, úspěšně prováděly mise na jihu od Mosulu. Mnoho vesnic a osad v blízkosti města bylo osvobozeno, uvedl Arslan.

„Po pravdě řečeno, síla Islámského státu byla značně přehnaná v médiích v USA,“ uvedl velitel. „Zbraně, které bojovníci Islámského státu používají a dokonce i voda, kterou pijí, pochází ze Spojených států. To je důvod, proč věříme, že postoj Washingtonu s ohledem na Islámský stát je pokrytecký.“

Operace v Mosulu má irácké bezpečnostní síly, koalici vedenou USA, bojovníky Pešmerga a PMF postupující k městu. Minulý pátek, Bagdádem vedené síly vstoupily do Mosulu. Jak se boje do značné míry změnily na městský boj, počet obětí se výrazně zvýšil. Přesná čísla zatím zůstávají neznámá, protože irácká armáda neposkytla oficiální informace k této otázce.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Foto:AFP 2016/ BULENT KILIC)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*