Vědci začínají učit roboty s umělou inteligencí jak se vyvíjet a reprodukovat

Vědci začínají učit roboty s umělou inteligencí jak se vyvíjet a reprodukovat

Evoluční robotika se rozhodla učit roboty s umělou inteligencí, jak se vyvíjet a reprodukovat. Proč by si lidé měli dělat problémy s budováním více robotů, když by to mohli místo toho dělat samotní roboti?

Podle portálu Futurism je to označováno za high-tech darwinismus. Konečným cílem výzkumníků je navrhnout umělou inteligenci a roboty, kteří by byli schopni analyzovat svůj vlastní zdrojový kód a spárovat se ostatními kombinacemi bitů a částí svého kódu s jinými roboty. To by vytvořilo „potomky“, podobně jako organický život, píše Futurism.Ale ve skutečnosti se nejedná o nic podobného organickému životu. Ale evoluční robotika, která má tento cíl, posunula high-tech darwinismus do extrému. Zdá se, že stejně jak se vyvíjí biologický život, aby vyplnil ekologické výklenky, potomci těchto robotů by mohli být lépe přizpůsobeni prostředí, ve kterém je jejich architekti speciálně vybudují.

Čeká nás tedy zajímavá budoucnost, jakmile se high-tech darwinismus stane úspěšným. Deník Wired zase píše, že někteří vědci jsou na dobré cestě k tomu, aby tuto technologii učinili realitou.

Počítačoví vědci z univerzity Vrije Universiteit Amsterdam vyvinuli zjednodušený systém, který ukazuje, jak by budoucí roboti mohli vyměňovat a kombinovat své „genetické“ informace.

 

Jejich nedávný výzkum, publikovaný v časopise Nature Machine Intelligence, jenž zahrnoval programování dvou rodičovských robotů pro kódování nového „potomka“, odhalil, že výsledné potomstvo obsahuje směs kódů rodičů, stejně jako některé moduly, které zmutovaly nebo se samy smíchaly – Futurism.

David Howard, jeden z vědců projektu, řekl deníku Wired, že je to velice pozitivní krok. „Dává nám to spoustu různorodosti a dává nám to možnost prozkoumat oblasti designovaného prostoru, do kterých byste normálně nezasahovali“. Jiní to však vidí jako způsob, jak trvale přinutit lidské bytosti k zániku. „Jednou z věcí, která dělá přirozený vývoj mocným, je myšlenka, že můžete opravdu specializovat bytost k prostředí,“ řekl Howard deníku Wired.

Ale přirozená evoluce se zdaleka nepodobá vývoji robota. Lidé se stávají zastaralými a vypadá to, že to pro lidstvo neskončí dobře.

Foto: Pixabay.com
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*