Vědci vidí zvýšenou hrozbu asteroidů

Vědci vidí zvýšenou hrozbu asteroidů

asteroid

WASHINGTON 8. listopadu (RIA Novosti) – Dopady asteroidů, jako ten který poškodil Ruské město Čeljabinsk v únoru, jsou mnohem více pravděpodobnější než se dříve myslelo, tvrdí vědci ve zprávě zveřejněné ve vědeckém časopise Nature.

Tým výzkumníků studoval dvě desetiletí“ údaje shromážděné americkou vládou – infrazvukové senzory umístěné po celé planetě zjistili, že 60 asteroidů velkých až 20 m (65 stop) narazilo do zemské atmosféry mnohem dříve, než se myslelo. Nyní vědci naznačují, že asteroidy velké jako ten v Čeljabinsku – což bylo asi 19 metrů (62 stop) široký – může zaútočit na planetu každých 20 nebo dokonce až 10 let ve srovnání s dřívějším odhadem jednou za století, podle zprávy zveřejněné ve středu.

V rozhovoru pro BBC, hlavní autor Profesor Peter Brown z University v západním Ontariu v Kanadě, řekl, že by měl být vytvořen varovný systém proti asteroidům. „Vlastnictví nějakého systému, který by skenoval oblohu téměř nepřetržitě a hledal by tyto objekty, než dopadnou na zem by bylo pravděpodobně přínosné,“ řekl.

„V případě Čeljabinsk, pár dní až týdenní varování předem by bylo přínosné.“

Závěry se objevili uprostřed rostoucí obavy, že asteroidy představují nebezpečí pro planetu.

Příští měsíc se očekává generální shromáždění OSN k vytvoření sítě upozorňování na asteroidy v zemích pro sdílení informací o pádech nebeských těles. Očekává se rovněž obrácení se na světové kosmické agentury k zřízení skupiny na prozkoumání technologií pro vychylování asteroidů. Vydal The New York Times ve středu. V září, Spojené státy a Rusko podepsaly dohodu, která obsahuje několik částí pro potencionální jaderné energie a bezpečnostní spolupráce. Americké ministerstvo energetiky následně uvedlo, „Obrana před asteroidy“ jakožto jednu z těchto částí.

zdroj : en.ria.ru překlad pro svobodnenoviny.eu : Dodan

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*