Vědci varují před „příšernou budoucností hromadného vymírání“

Vědci varují před „příšernou budoucností hromadného vymírání“

Nesoulad mezi prioritami vlád na celém světě a „všeobecná nevědomost“ široké veřejnosti nedokázaly vyřešit zhoršování života na Zemi, tvrdí zpráva skupiny environmentálních vědců.

„Rozsah ohrožení biosféry a všech jejích životních forem – včetně lidstva – je ve skutečnosti tak velký, že je pro i dobře informované experty těžko pochopitelný,“ varovala skupina 17 vědců z USA, Austrálie a Mexika v článku publikovaném v environmentalistickém časopise Frontiers in Conservation Science.Výzkumníci shrnuli celou řadu nedávných prací předpovídajících „příšernou budoucnost masového vymírání, upadajícího zdraví a otřesů způsobených narušením klimatu“. Popsali různé globální výzvy, jako je rychlá ztráta biodiverzity a stejně rychlý růst lidské populace, který „v kombinaci s nedokonalým rozdělením zdrojů vede k masivní potravinové nejistotě“.

„Vznik dlouho předpovídané pandemie, která pravděpodobně souvisí se ztrátou biodiverzity, je dojemným příkladem toho, jak tato nerovnováha degraduje lidské zdraví i bohatství,“ uvedli autoři a tvrdili, že vlády na celém světě těmto otázkám nevěnují dostatečnou pozornost.

Zastavení úbytku biodiverzity se ani zdaleka neblíží vrcholu priorit žádné země a výrazně zaostává za jinými zájmy, jako jsou zaměstnanost, zdravotní péče, hospodářský růst nebo měnová stabilita.

„Rozšířená neznalost lidského chování a postupná povaha společensko-politických procesů, které plánují a realizují řešení, dále oddalují účinnou akci,“ uvedli výzkumníci.

Paul Ehrlich, šéf Centra konzervační biologie na Stanfordově univerzitě a jeden z autorů článku, řekl deníku Guardian, že „zhoršování životního prostředí je pro civilizaci nesrovnatelně nebezpečnější než trumpismus nebo Covid-19“.

Ehrlichova stěžejní kniha Populační bomba z roku 1968 odstartovala debaty o obavách z přelidnění a jeho účincích na planetu. Ačkoliv připustil, že se v načasování některých svých předpovědí mýlil, stojí za poselstvím, že populační růst a vysoká míra spotřeby bohatých států mohou vést ke „kolapsu civilizace“.

„Growthmánie je smrtelná nemoc civilizace – musí být nahrazena kampaněmi, které dělají z rovnosti a blahobytu cíle společnosti – a nespotřebovávají další harampádí,“ řekl Ehrlich listu.

Autoři ve svém článku nabádali vědeckou obec, aby se „vyvarovala cukrování před obrovskými výzvami a „vyprávěla to, jak to je“.

„Cokoliv jiného je přinejlepším zavádějící nebo nedbalé a v nejhorším případě pro lidské podnikání smrtelné,“ argumentovali.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*