Vědci se učí selektivně smazat a obnovit vzpomínky v mozku

Vědci se učí selektivně smazat a obnovit vzpomínky v mozku

Vymazat vzpomínky stisknutím tlačítka – stejně jako za pomocí „neutralizéru“ z filmu Muži v černém- se může stát brzy realitou. Vědcům se podařilo vymazat a poté obnovit ztracenou paměť geneticky modifikovaných potkanů zábleskem světla.

Studie vědců z University  of California v San Diegu, publikovaná v časopisu Nature journal, uvádí první důkazy o tom, že posílení, nebo oslabení spojení mezi neurony v mozku mohou ovlivnit konkrétní vzpomínky.

Můžeme tvořit paměti, vymazat vzpomínky a také je reaktivovat, za pomocí stimulu, který selektivně posiluje, nebo oslabuje synaptické spojení,“uvedl v tiskové zprávě univerzity vedoucí výzkumník Dr. Roberto Malinov.

Dle neurologů, mohou mít tyto kroky velký potenciál pro léčbu onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a post-traumatické stresové poruchy (PTSD).

Aby dokázali svou teorii, Malinov a jeho kolegové se uchýlili k technice zvané „optogenetics“. Optické lasery byly použity pro stimulaci skupin nervů v mozku krys, které byly geneticky upravené tak, aby byly citlivé na světlo. Současně za použitím elektrických šoků na nohách zvířete.

 

Reuters / STR
Reuters / STR

V další fázi vědci stimulovali stejné nervy jiným způsobem- s mazáním paměti, nízkofrekvenční sekvencí optických pulsů. Krysy již na nervovou situaci nereagovaly se strachem, což ukázalo, že paměť bolesti sdružené se strachem byla vymazána.

Nejpozoruhodnější zjištění však bylo, že ztracené vzpomínky mohly být obnoveny opětovnou stimulaci stejných nervů utvářejících paměť, vysokofrekvenčními impulzy. Takoví hlodavci opět reagovali na stimulaci se strachem. Bylo to v době, kdy již neměli nohy pod elektrickým šokem.

„Můžeme u zvířat zapříčinit, aby měli strach a potom ho již neměli, tím, že stimulujeme nervy frekvencemi, které posilují, nebo oslabují synapse,“ vysvětlil vedoucí studie Sadegh Nabavi.


Je přiliž brzy na to hovořit o použití stejné technologie na člověka, ale vědci věří, že by to mohlo mít potenciální přínosy pro klinické aplikace.

Beta amyloid peptid, který se hromadí v mozku lidí, kteří trpí Alzheimerovou chorobou oslabuje synaptická spojení v podstatě stejným způsobem, jako simulace mazání pamětí u krys, dodal Malinow.

zdroj : http://rt.com/news/163688-erase-memory-light-study/

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*