Vědci předpovídají, že masivní úbytek včel zapříčiní světovou potravinovou krizi

Vědci předpovídají, že masivní úbytek včel zapříčiní světovou potravinovou krizi

Nedostatek včel způsobuje krizi v zemědělství. Vědci potvrdili, že již není na světě dostatek včel, které by opylovaly úrodu.

The Department of Agriculture uvedl na svém webu nesmírné znepokojení ohledně velkého úbytku včel ve Spojených státech.

Chorobami zapříčiněný kolaps celých kolonií měl jako důsledek úmrtí desítek miliónů včel po celé zemi a zanechal vědce ve starostech ohledně bezpečnosti potravin.

Užívání pesticidů způsobuje velké obavy mezi vědci, kteří tvrdí, že je to hlavní příčina vymírání včelstev a odhadují, že pokud to bude pokračovat tímto tempem, tak to výrazně ovlivní  zásoby jídla.

Dokonce v tom hraje velkou roli i počasí. Byly hlášeny masivní úmrtí včelstev v chladné zimě.

Problém je stejný po celém světě. Studie v magazínu Plos One ukázala, že více než polovina zemí  Evropy nemají dostatek včel k opylení jejich polí. Nedostatek včel je akutní i v UK, která má jen čtvrtinu včel, než potřebuje k opylu.

Studie ukázala, úbytek o 13.4 miliónu včelích kolonií po celé Evropě a okolo 7 miliard včel. I když bylo v Evropském parlamentu schváleno moratorium proti užívání neonicotinoid pesticidů, nestačilo to, aby se vymítil tento celosvětový problém.

Takové problémy otevírají snadnou cestu pro korporace jako je Monsanto, které můžou dále provádět své výzkumy na geneticky modifikované potraviny a úrodu a samo-opylujících rostlinách, aby nahradily ztrátu včelstev. Samo-opylující druhy ovocných stromů již jsou po světě po několik let  a jsou určené převážně pro zahradníky z malým prostorem.

Simon Potts, spoluautor studie uvedl v interview pro BBC :

Budeme v krátké budoucnosti čelit velké katastrofě pokud nebudeme okamžitě jednat.

Divoké  včely potřebují větší ochranu. Včely jsou nedocenění hrdinové, kteří jsou nenahraditelnou  součástí potravního řetězce pro lidi a dělají svou práci zdarma.

Musíme vymyslet strategii po celé Evropě k záchraně divokých včel a opylovačů v jejich přirozeném prostředí, jinak riskujeme velké finanční ztráty v zemědělství a následnou potravinovou krizi. Informoval server activistpost.com

překlad : svobodnenoviny.eu

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Vědci předpovídají, že masivní úbytek včel zapříčiní světovou potravinovou krizi

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*