Ve švédských parlamentních volbách bude kandidovat nová islámská strana

Ve švédských parlamentních volbách bude kandidovat nová islámská strana

Nově vznikající strana ve Švédsku, známá jako Nuance (Nyans), která oslovuje turecké a další domácí islámské komunity, se snaží získat požadovaná 4 procenta hlasů potřebná pro zastoupení ve švédském parlamentu.

Šéf Nuance Mikail Yüksel oznámil (před svými 200 příznivci na TikToku), že strana již vyvěsila předvolební plakáty v Turecku a chystá se kandidovat ve švédských parlamentních volbách v roce 2022.

Samotná Nuance není úplně nová strana. Původně ji založil Yüksel v roce 2019 po svém vyloučení z Centristické strany, a to kvůli spojení s tureckým ultranacionalistickým hnutím známým jako Šedí vlci. V rozhovoru pro Daily Sabah politik prohlásil, že byl donucen vystoupit, protože odmítl hovořit proti Turecku a jeho autoritářskému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Před svým vyhoštěním se Yüksel stal jedničkou na kandidátce strany ve volbách do Evropského parlamentu.Na internetových stránkách Nuance strana tvrdí, že zastupuje všechny Švédy bez ohledu na jejich náboženství. Oblasti jejich kampaní se zaměřují na vzdělávání, penzijní systém, migraci, integraci a náboženství.

Současná vlna populismu a xenofobie v Evropě podle strany vedla k situaci, kdy „liberálové už nejsou liberály a socialisté už nejsou socialisty“. Proislámská strana chce dát muslimům a lidem z Afriky status oficiální menšiny a také usiluje o státní potrestání islamofobie.

Podle kritiků však Nuance představuje muslimy jako monolitickou skupinu, což je ve Švédsku daleko od reality. Většina muslimů v severské zemi není ani členy náboženských organizací a historicky volí napříč spektrem politických stran.

„Naším cílem není udělat ze Švédska druhou Francii,“ řekl Yüksel. V zahraniční politice je Nuance propalestinská, ale odsuzuje antisemitismus. Na Evropskou unii pohlíží pozitivně, ale odmítá přijetí eura. Magnus Norell, výzkumník Washingtonského institutu, spojuje Nuance s malými evropskými stranami, které se těší preferenčnímu zacházení s tureckým vládcem Erdoğanem.

Před čtyřmi lety Yüksel v albánské televizi odhalil své záměry podpořit evropské strany, které sdílejí ideologii paralelní se Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP). Tehdy také prohlásil, že jeho podpora politických stran na Balkáně by neměla mít vliv na jeho domácí zájmy. Kromě politických stran podporuje také různé neziskové organizace, včetně imámů působících v evropských mešitách.

Yüksel přišel do Švédska v roce 2001 a živil se jako umývač nádobí. Během studií se zapojil do politiky a poté vstoupil do již zmíněné Centristické strany.

Ve Švédsku byla dříve vytvořena Islámská strana pod jménem Jasin, která usilovala o přísné dodržování práva šaría. Tato strana sice politicky neuspěla, ale na Nuance lze pohlížet jako na druhý pokus (jen s liberálnější fasádou). Nuance má značný potenciál uspět, protože v současnosti žije ve Švédsku přes 800 000 muslimů (asi 8 procent populace). Z tohoto celkového počtu zhruba 50 000 pochází z Turecka.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*