Ve stopách Trumpa? Šance Marine Le Penové stát se francouzskou prezidentkou rostou

Ve stopách Trumpa? Šance Marine Le Penové stát se francouzskou prezidentkou rostou

Během televizního rozhovoru s BBC, francouzská pravicová politička Marine Le Penová uvedla, že vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách „umožnilo to, co bylo předtím prezentováno jako nemožné.“                   

Le Penová popsala neočekávaný výsledek Trumpa jako „vítězství lidu proti elitě“ a vyjádřila naději, že k podobné situaci by mohlo dojít i ve francouzských prezidentských volbách plánovaných na příští rok.

Le Penová také popsala paralely mezi americkými volbami a hlasováním o Brexitu ve Velké Británii, a pochválila je jako součást vzestupu „vlasteneckého hnutí“ na Západě.

V otázce ohledně migrace, Le Penová odpověděla: „Nebudeme vítat žádné další lidi, stop, jsme plně obsazeni!“

„My všichni víme, že pokud bude zvolena, a ona bude, Le Penová bude jednat s Evropskou unií takovým způsobem, aby obnovila francouzskou národní suverenitu, z hlediska ekonomiky, zákonů, rozpočtu a samozřejmě z hlediska území. Francie by měla učinit nezávislé rozhodnutí o své migrační politice,“ řekl Gaetan Dussausaye, ředitel Národní fronty mládeže, mladého křídla politického hnutí Národní fronty Merine Le Penové rádiu Sputnik Francie.

V případě, že se francouzští občané rozhodnou snížit počet migrantů přicházejících do země, Brusel by neměl mít možnost blokovat toto rozhodnutí, podle Dussausaye.

„Le Penová není sama. Od Balkánu po Holansko, politici uvítali volbu Trumpa nevázanou rozkoší a jako radikální změnu konfigurace politické scény. A to nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě. Lidé na to pohlížejí jako na znamení, že je jejich čas konečně tady, a že politika zvýšeného nacionalismu, protimigrační a protiglobalizační konsensus převrátil ten proglobalizační a promigrační,“ stálo v článku New York Times.

Trumpovo vítězství pravděpodobně dá podnět Le Penové, která se chystá kandidovat na prezidentku v roce 2017, řekl maďarský poslanec rádiu Sputnik.

„Bude to znamenat významnou podporu pro Marine Le Penovou,“ uvedl György Schöpflin, který je také členem maďarské vládnoucí strany Fidesz.

Schöpflin dodal, že Trumpovo vítězství představuje „velmi vážnou ránu pro liberální dosah.“

„Ukazuje se, že více a více lidí s tím nesouhlasí.  Je to znamení, že je čas, aby liberální hegemonie přehodnotila svou epistemologii,“ uvedl Schöpflin.

Pro francouzský politický establishment, Trumpovo vítězství bylo šokující. Vyvolalo to volební kampaň v zemi, kde je nedostatek charismatických vůdců a popularita úřadujícího vůdce François Hollanda je extrémně nízká.

Podle nedávného průzkumu francouzského Institutu studií veřejného mínění (IFOP), 85 procent Francouzů nechce, aby Hollande bojoval o druhé funkční období.

Migrační krize, krize evropské integrace, stejně jako velké množství domácích problémů vážně poškodily pověst hlavních politických sil v mnoha evropských zemích, například ve Francii a Německu, kde jsou nacionalistické a populistické hnutí na vzestupu.

„Výsledky referenda o Brexitu byly neočekávané, ale to je to, co se stalo. Trumpovo vítězství nad Hillary Clintonovou bylo také neočekávané. Takže, například, pokud Le Penová vyhraje, bude to součástí tohoto trendu šokujících výsledků,“ řekl Fedor Lukyanov, vedoucí předsednictva ruské Rady pro zahraniční a obrannou politiku serveru Ria Novosti.

Podle Lukyanova, tento „trend“ znamená, že politické síly se vzdalují od takzvaného „centrického proudu“. V této souvislosti, voliči dávají přednost podpoře netradičním, ale spíše politicky čitelným, levicovým nebo pravicovým hnutím a stranám.

„Teď se centra politického vlivu přesunují směrem doprava nebo doleva. Levicoví voliči jsou skutečně nalevo a pravicoví skutečně napravo. Jedná se o nějaký druh de-globalizace v evropské politice. Brexit a vítězství Trumpa velkou měrou přispěly tomuto trendu,“ upozornil analytik.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Vůdkyně francouské Národní fronty Marine Le Pen  Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Ve stopách Trumpa? Šance Marine Le Penové stát se francouzskou prezidentkou rostou

  • Jestli LePenová se stane prezidentem Francie, určitě to nebude mít lehké, nebot socialista Hollande jí předá zemi ve zbídačeném stavu, v níž právě probíhá občanská válka. Věřím, že je to silná žena, určitě to zvládne a Francii opět postaví na nohy !

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*