Ve Francii transplantovali jako první na světě samoregulační umělé srdce.

Ve Francii transplantovali jako první na světě samoregulační umělé srdce.

Stovky tisíc lidí by se mohli brzy dostat ze seznamu čekatelů na dárce orgánu. Lékaři ve Francii oslavují úspěšnou operaci, kdy se jim podařilo instalovat revoluční umělé srdce 75- letému pacientovi a tím dláždí cestu pro nové robotické transplantáty.

Srdce bylo vyvíjeno  25 let a vyrobeno francouzskou firmou Carmat a jedná se o technologický zázrak. Rozdíl oproti jeho předchůdcům je především v tom, že je kompletně umělé, samoregulující a imituje lidské srdce způsobem, o kterém se může jiným zařízením jen zdát.

Samoregulující umělé srdce váží okolo 900 gramů, což je asi 3- krát více, než srdce lidské a je kompletně napájeno  baterií. Je vyrobeno z měkkých biomateriálů a funguje s pomocí velkého množství senzorů designovaných dokonale imitovat každý sebemenší detail opravdového bijícího srdce, vysvětlil hlavní inženýr Alain Carpentier a Philippe Pouletty.

Tento zkušební model se hodí pro 75 procent mužů a 25 procent žen, ale vývojáři již pracují na více kompatibilní verzi.

Je zatím také finančně náročné, jelikož stojí zhruba 200.000 dolarů, ale je to ekvivalentní k ceně transplantace opravdového orgánu od oběti nehody.

Příjemce transplantovaného orgánu  zatím „dělá pokroky a zotavuje se, “ uvedl jeden z 16 lékařů, kteří se podíleli na středeční operaci v pařížské nemocnici George Pompidou hospitál, pro AFP o tři dny později.

 Lékař uvedl na tiskové konferenci, že pacient „ Byl velmi blízko k smrti, “ ale operace byla úspěšně koordinována a „ nebyly žádné komplikace související s novým orgánem“

„ Zatím ještě nechodí, ale pokusíme se ho posadit a postavit velmi brzy. Našim cílem je, aby se mohl vrátit k normálnímu životu,“ dodal Latermouille.

Jedna podobná alternativa je americké srdce AbioCor, ale stále se na něm pracuje, jelikož má velmi krátkou životnost – okolo měsíce.

Carmat srdce znamená, že skoro 100.000 lidí momentálně čekajících na dárce srdce v Evropě a Spojených státech by si mohli brzy užívat zcela jiné reality a vrátit se k normálnímu životu, dle vyjádření francouzské firmy. Informoval server rt.com

překlad : svobodnenoviny.eu

 

 

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*