Vatikán vyhrožuje zaměstnancům vyhazovem, pokud odmítnou vakcínu proti koronaviru

Vatikán vyhrožuje zaměstnancům vyhazovem, pokud odmítnou vakcínu proti koronaviru

Vatikán trvá na tom, aby všichni jeho zaměstnanci dostali vakcínu proti koronaviru, a vyhrožuje, že degraduje nebo vyhodí ty, kteří jí odmítnou.

Ti, kdo vakcínu odmítnou „bez prokázaných zdravotních důvodů“, se vystavují „následkům různých stupňů, které mohou dosáhnout až k přerušení pracovního poměru,“ stojí v dekretu kardinála Giuseppa Bertella, prezidenta guvernérstva Vatikánského městského státu.

Zveřejněný dekret je zřejmě v rozporu s dřívějším prohlášením šéfa vatikánského zdravotního odboru Andrey Arcangeliho, který v prosinci výslovně řekl, že očkování nebude pro vatikánské zaměstnance a obyvatele povinné.Z vatikánských a dalších církevních struktur se v posledních několika měsících vynořila řada smíšených poselství týkajících se morální povinnosti být očkován.

V prosinci vydala Vatikánská doktrína (CDF) formální instrukci o používání vakcín proti COVIDu, v níž prohlásila, že „očkování není zpravidla morální povinností, a proto musí být dobrovolné“.

Zdálo se, že prohlášení opravuje společné prohlášení vydané biskupem z Fort Wayne Kevinem Rhoadesem a kansaským městským arcibiskupem Naumannem, v němž se praví, že „nechat se bezpečně očkovat proti COVID-19 by mělo být považováno za projev lásky k našemu sousedovi a součást naší morální odpovědnosti za obecné dobro“

Krátce poté, co CDF zveřejnilo svůj text, že vakcína by měla být dobrovolná, arcibiskup Naumann řekl, že nikdy neměl v úmyslu naznačovat, že existuje morální povinnost vakcínu získat.

„Stručná odpověď zní, že k tomu nemáme morální povinnost,“ sdělil v rozhovoru pro Catholic News Service (CNS) arcibiskup Naumann. Záměrem prohlášení bylo spíše „ukázat, že je přípustné tyto vakcíny používat“.

Nedlouho poté však papež František zaujal v televizním rozhovoru velmi silný postoj pro vakcínu, v němž prohlásil, že ti, kdo vakcínu nechtějí, jsou pohnuti „sebevražedným denialismem“.

„Eticky si myslím, že by si vakcínu měl vzít každý,“ řekl papež italskému novináři Fabiu Marchesemu Ragonovi. „Mělo by se to udělat.“

„Není to možnost – ‚Myslím, že ano, Nemyslím si to‘ – je to etická volba, protože hazardujete se svým zdravím, hazardujete se svým životem a hazardujete se životy jiných lidí,“ prohlásil papež.

„Nevím, proč někteří lidé říkají ,ne, ta vakcína je nebezpečná‘,“ pokračoval František. „Doktoři to navrhují jako něco, co může být užitečné, a jako něco bez zvláštních nebezpečí, proč byste si to nevzali?“

„Ve hře je jakýsi sebevražedný denialismus, který nedokážu vysvětlit,“ uzavřel. „Dnes byste si měli vzít vakcínu.“

Sám papež byl očkován v lednu a Vatikán zavedl povinné očkování pro každého, kdo chce cestovat papežským letadlem, aby doprovázel Františka na jeho nadcházející návštěvě Iráku.

V reakci na stížnosti a otázky týkající se toho, že Vatikán trvá na očkování všech svých zaměstnanců, vydala kancelář guvernorátu prohlášení, v němž toto opatření obhajuje a popírá, že porušuje práva zaměstnanců.

Tvrdila, že opatření je naléhavou reakcí na krizi v oblasti veřejného zdraví a odráží potřebu chránit jednotlivé pracovníky a širší komunitu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*