Vatikán je „znepokojen“ kvůli „šíření nacionalismu a populismu“ v USA a Evropě

Vatikán je „znepokojen“ kvůli „šíření nacionalismu a populismu“ v USA a Evropě

Státní tajemník Vatikánu kardinál Pietro Parolin prohlásil, že Svatý stolec je znepokojen kvůli rostoucímu počtu „populistických a nacionalistických hnutí“, a to jak v Evropě, tak ve Spojených státech.  

V rozhovoru pro italské večerní zprávy ve státní síti RAI, kardinál Parolin byl tázán, zda se Vatikán obává, toho, co tazatel označil za „šíření nacionalismu a populismu“ v Evropě a ve Spojených státech díky Donaldu Trumpovi.

„Myslím, že ano, myslím, že ano,“ uvedl Parolin. „Jistě, tyto závěry nejsou dobrým znamením,“ protože mnoho z nich se „rodí na základě strachu, což není dobrý rádce.“

Kardinál také připomněl nedávné připomínky papeže Františka, že „existuje riziko, že se bude opakovat historie.“

V dlouhém rozhovoru pro španělský deník El País na konci ledna, papež František byl tázán, zda je znepokojen z šíření populismu, který těží z „obav lidí“ a káže „poselství nenávisti“.

V jeho odpovědi, papež František rozlišoval mezi dobrým populismem, kdy se jedná o lidi, kteří jsou „hrdiny“ a mezi kultem osobnosti, kdy charismatické postavy, jako je Hitler, stoupají k moci a jsou vítáni jako zachránci.

„Pro mne je nejtypičtějším příkladem populismu v evropském stylu Německo v roce 1933,“ prohlásil papež František. Po Hindenburgu, „Německo se snažilo dostat zpět vzhůru a hledalo svou identitu, hledalo vůdce, někoho, kdo by dal zemi svou identitu a mladík jménem Adolf Hitler tvrdil: „Já to zvládnu, zvládnu to.“

Zatímco první druh populismu je dobrá věc, druhý může být nebezpečný, uvedl papež.

Riziko, uvedl papež František, je to, že v době krize nám chybí úsudek a lidé mohou začít přemýšlet: „Podívejme se na zachránce, který nám vrátí naší identitu a pojďme se bránit stěnami, ostnatým drátem, bez ohledu na ostatní lidi, kteří nám mohou ukrást naší identitu.“

„A to je velmi vážná věc,“ uvedl papež František. „To je důvod, proč se vždy snažím říci: „Mluvte mezi sebou, mluvte k sobě navzájem.“

Ve stejném rozhovoru, papež byl konkrétně požádán, zda je znepokojen kvůli Donaldu Trumpovi, jehož tazatel označil za xenofoba naplněného „nenávisti k cizincům.“

Papež František uvedl, že nový americký prezident si zaslouží být souzen podle svých skutků, ne za jeho „proroctví“ o tom, co se může, nebo nemůže dělat.

„Myslím, že musíme počkat a uvidíme,“ uvedl papež František. „Nechci předcházet a soudit předčasně. Uvidíme, jak se zachová, co udělá, a pak sdělím svůj názor.“

Papež uvedl, že je „velice nemoudré“, bát se něčeho, co se může, nebo nemůže stát.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

  • My jsme znepokojeni prznenim nasich deti a mladistvych pedofily a buzeranty v radach knezi a hodnostaru katolicke cirkve. Inkvizice nevinnych lidi a jejich muceni a zabijeni jim nestacila, ted se ukajeji jeste na detech. Papez odmita vydani dokumentu vysetrovatelum techto zlocinu. Jako vzdy se vse snazi cirkev tyto ciny bagatelizovat, zamlcovat, zamest pod koberec. Ve sve cinnosti lze a oblbuje verici verejnost. Jezisem se zastituje, ale jeho uceni zrazuje, protoze zije v prepychu a slouzi ne potrebnym a chudym, ale mocnym.

  • Vatikán je účelový politický aparát. Lituji těch, kteří se nechají touto institucí zfanatizovat a nejsou schopny myslet.

  • Mezi muslimy a křesťany je podstatný rozdíl. Muslim se své víry nevzdá ani jí neobětuje pro jinou víru. Křesťan pro majetek a peníze udělá cokoliv.

  • Vatikan by mel dat sve uzemi a ostatni pozemky, ktere si privlastnil na zaklade ‚Darovaci listiny cisare Konstantina‘ italskemi statu. Proc? Protoze si tento dokument sam vyrobil a byl to tedy podvod.
    Zakony ovsem strani hlavounum a katolickemu Vatikanu v zemi katoliku. I kdyz se v posledni dobe zacinaji knezi za pedofilni zlociny trestat a odsuzovat, Vatikan stale odmita vydani dulezitych dokumentu, ktere stihaci organy pozaduji.

    Papez by mel prestat s tim, co maji lide delat. Uz davno neni a nemuze byt autoritou instituce, ktera odjakziva lidem jenom lhala a je klamala a skodila jim!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*