Války s novými médii: Impérium vrací úder a chce eliminovat nezávislá média

Války s novými médii: Impérium vrací úder a chce eliminovat nezávislá média

mediaa

Establishment usiluje o asimilaci či eliminaci nezávislých médií. Dinosauří média prochází smrtelným úpadkem, ale nepadnou bez boje, proto establishment spolu s dušením své konkurence nasazuje různé techniky, aby si udržel relevantnost.

Nedávné průzkumy ukazují, že důvěra v média mainstreamu se unáší na rekordně nízkých hodnotách. Tištěný žurnalismus se rychle stává vzdálenou vzpomínkou, jelikož tisk establishmentu rychle ztrácí čtenáře ve prospěch nezávislých mediálních kanálů na Internetu.

Svůj osud však zdaleka nepřijímají s pokorou, systém vybalil v zoufalé snaze odstranit nebo ochočit bující alternativní tisk těžkou artilerii.

Poslední pokus je ukryt uvnitř tajnůstkářské Dohody o trans-pacifickém partnerství (TPP) a týká se „vynucení práv k intelektuálnímu vlastnictví.“ Řečeno jednoduše, tato dohoda dá mandát internetovým poskytovatelům, aby odstraňovali on-line obsah, aniž by bylo zapotřebí nést jakékoliv důkazní břemeno nebo podstoupit nějaký právní proces, čímž maže skluzy pro nepřiměřené cenzurou motivované čistky obsahu.

„Pokud by režim pro IP z dohody TPP zaveden, tak by pošlapal jak práva jednotlivců, tak svobodu projevu, zrovna tak jako by rozpoutal razii proti možnosti vytváření volně šiřitelných materiálů podle intellectual a creative commons,“ píše se v prohlášení Wikileaks. „Pokud čtete, píšete, publikujete, myslíte, posloucháte, tancujete, zpíváte nebo vynalézáte; pokud si pěstujete jídlo, nebo ho konzumujete; pokud jste teď nemocní nebo jednoho dne nemocní budete, tak vás má TPP v kříži svého zaměřovače.“

Dalším způsobem, jakým se alternativní média pokouší zardousit alternativní hlasy, které by mohly zpochybnit jejich povídačku, je omezování nebo úplný zákaz komentářů k článkům.

Studie potvrzují, že sekce komentářů u článků – ať už je to dobře nebo špatně – silně usměrňují veřejné mínění.

Nedávno oznámili své rozhodnutí zničit na své webové stránce sekci komentářů Popular Science a BoingBoing.net. New York Times rovněž nedávno naznačil, že omezuje komentáře a u některých článků je odstraňuje úplně.

Jak zdůrazňuje excelentní článek v Daily Tech, tak Popular Science se přiznala, že rozhodnutí stáhnout sekci komentářů je kvůli tomu, aby mohli kázat „vědeckou doktrínu“ o globálním oteplování, aniž by byla zpochybňována.

Krok, při němž se úplně odstraňují komentáře, přichází po nesmírném propadáku pokusů prováděných v zastoupení velkých společností a vlád po celém světě s najímáním armád placených zaměstnanců, aby trollovali s komentáři šířícími názory konformní s establishmentem a pokoušeli se tak o posuv ve vnímání veřejnosti.

V roce 2010 kanadská vláda oznámila, že bude „monitorovat on-line diskuse ohledně politických otázek a korigovat to, co bude vnímat jako dezinformace.“

Turecko, Izrael a Čína jsou některé z vlád, které najímají trolly k řízení veřejného mínění, úplně otevřeně, zatímco Pentagon oznámil počátkem tohoto roku, že zahajuje úsilí v oblasti public relations, aby vzdoroval skandálům americké vlády, které se vynořují v ohromných zpravodajských kanálech jako Drudge Report, které jsou však mimo establishment.

V roce 2011 bylo rovněž odhaleno, že americká vláda „najala HBGary Federal, aby vyvinul software, pomocí něhož by se mohly vytvářet mnohočetné falešné profily na sociálních médiích za účelem manipulace a usměrňování veřejného mínění o kontroverzních otázkách a šíření propagandy.“

Dalším způsobem, po kterém se média establishmentu poohlíží, je přearanžovat se tak, aby se mohla stavět do pózy alternativních médií – takže financují zpravodajské kanály, které se předvádí jako nezávislé, jsou však podporované vládními nebo korporátními penězi.

Ohromné zpravodajské organizace mainstreamu jako ITN spěšně vytváří své výhonky, které samy sebe prezentují jako „občanský žurnalismus“, jsou však vposledku financované a kontrolované médii establishmentu samotnými.

Mezi tím velké zpravodajské organizace, které původně fungovaly nějak mimo vliv médií establishmentu, jako Huffington Post, jsou rychle pohlcovány gigantickými korporacemi jako AOL.

Média mainstreamu se budou pokoušet využít všech těchto metod, aby buď vytlačila, nebo zničila nezávislé hlasy, které nekontroluje establishment, proto je zapotřebí, aby nezávislá média byla daleko pozornější než kdy jindy, pokud má Internet zůstat baštou svobody slova a nadále poskytovat autentickou alternativu ke korporátnímu tisku.

Paul Joseph Watson prisonplanet.com překlad :  Miroslav Pavlíček  vyšlo na ac24.cz

 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*