Válka proti svobodě projevu: EU požaduje, aby Facebook a Google do jedné hodiny mazaly „nelegální“ projevy

Válka proti svobodě projevu: EU požaduje, aby Facebook a Google do jedné hodiny mazaly „nelegální“ projevy

Nevolená výkonná pobočka Evropské unie nařídila sociálním sítím a technologickým firmám jako je Facebook, aby do jedné hodiny mazaly obsah, který je považován za „nelegální“, v rámci úsilí o cenzuru internetu.  

EU trvá na tom, že se zaměřuje na „teroristický“ obsah. Nicméně, když Německo zavedlo dne 1. ledna tohoto roku podobný zákon, který nařizoval smazání příspěvků do 24 hodin, vyústilo to k tomu, že byly odstraněny i některé pravicové a satirické příspěvky.

Kritici tvrdí, že tak krátký čas na odstranění a hrozba eskalace znamenají, že technologické společnosti budou velmi opatrné a odstraní i jiné příspěvky, což způsobí širší děsivý dopad na svobodu slova.

Nejnovější doporučení EU jsou nezávazná, ale mohou se jimi zaobírat evropské soudy a jsou určeny k tomu, aby mohly na technologické firmy vyvíjet tlak. V příštích třech měsících se Evropská komise rozhodne, zda bude zapotřebí „legislativní opatření“, které by donutilo technologické firmy konat.

V jejich ultimátu nevolená Evropská komise trvala na tom, že jejich doporučení se vztahují pouze na on-line nelegální materiál, včetně teroristických příruček, podněcování k nenávisti, fotografiím týkajícím se sexuálního zneužívání dětí a obsah chráněný autorskými právy.Nicméně, v „listu o skutečnostech“ o boji Komise proti „nezákonnému on-line obsahu“ , se také uvádí, že se firmy také musí zaměřit na „nenávistný projev“ a „xenofobní nebo rasistické“ projevy, aniž by byly definovány tyto kategorie nebo vyjasněno, zda bude povolena kritika masové migrace a radikálního islámu.

Facebook uvedl ve svém prohlášení: „Sdílíme cíl Evropské komise bojovat proti všem formám nezákonného obsahu. Neexistuje žádné místo pro nenávistné projevy nebo obsah, který by propagoval násilí nebo terorismus na Facebooku.“

EDiMA, průmyslové sdružení, které zahrnuje Facebook, Google a Twitter uvedlo, že je oznámením Evropské komise „zděšeno“.

„Náš sektor akceptuje naléhavost, ale potřebuje vyvážit odpovědnost za ochranu uživatelů při dodržování základních práv – v takových případech by mohlo dojít k narušení efektivity systémů odběrů poskytovatelů služeb, než aby jim to pomohlo,“ uvedlo v prohlášení.

Evropská skupina pro digitální práva také tento krok kritizovala s tím, že příliš velká moc v rukou velkých technologických firem bude „regulovat svobodu projevu Evropanů.“

„Od května roku 2016 se Facebook, Twitter, Youtube a Microsoft zavázali bojovat proti šíření nezákonných nenávistných projevů on-line v Evropě prostřednictvím Kodexu chování,“ stojí v listu.

V tomto kodexu technologické firmy také slíbily, že pomohou EU „kriminalizovat“ pachatele a znovu je vzdělávat „podporou nezávislých protikladných informací,“ které Brusel upřednostňuje.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Válka proti svobodě projevu: EU požaduje, aby Facebook a Google do jedné hodiny mazaly „nelegální“ projevy

  • Evropský socialismus je ve své poslední fázi. Stejně jako RVHP v roce 1989. Dávno se rozpadl, ale papaláši to ještě neví. Mohli by si pustit projev Jakeše z Červeného hrádku z roku 1989. I ten tehdy věřil, že to ještě řídí.
    Není možné si zapálit dům a zůstat v něm bydlet dokud neshoří. EU si „zapálila dům“ a raduje se, že je teplíčko.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*