Válka na spadnutí? Americká armáda začne na jaře trénovat ukrajinskou Národní gardu.

Válka na spadnutí? Americká armáda začne na jaře trénovat ukrajinskou Národní gardu.

David Westover, mluvčí Evropského velení USA uvedl, výcvik ukrajinské Národní gardy vojáky US Army Europe začne na jaře v návaznosti na žádost Kyjeva.

„Trénink vojáků, který je naplánován na začátek jara, bude realizován na žádost ukrajinské vlády, jelikož chce Ukrajina reformovat své policejní síly a vytvořit nově vznikající Národní gardu,“ uvedl Westover s tím, že „mise je součástí iniciativy ministerstva zahraničí USA, aby tak pomohli Ukrajině při posilování jejich schopností vymáhat jejich právo, vést vnitřní obranu a udržet si právní stát.“

Foto : RIA Novosti. Nikolay Lazarenko
Foto : RIA Novosti. Nikolay Lazarenko

Americký kongres již schválil finanční prostředky na trénink ukrajinských vojáků. Finanční prostředky budou přiděleny z globálního bezpečnostního fondu, který je americký vládní mechanismus pro poskytování pomoci bezpečnostního sektoru pro partnerské země.

„Tato školící mise odpovídá americkým a partnerským národním zájmům tím, že demonstruje závazek USA k bezpečnosti v oblasti Černého moře, a demonstruje hodnotu vzájemné spolupráce v tréninku s partnerskými státy,“ zdůraznil Westover.

Mluvčí také poznamenal, že trénink Národní gardy je stále ve fázi plánování.

Ukrajinská Národní garda se skládá z vojáků a aktivistů z obranného oddílu z Majdanu. Jejich bojovníci se účastní kyjevských vojenských operací ve východní Ukrajině od dubna roku 2014. V říjnu 2014, ruská vyšetřovací komise prohlásila, že má nezvratný důkaz o účasti ukrajinské Národní gardy a nacionalistické skupiny Pravý sektor na hromadných vraždách.

Kromě toho existují i jiné případy, kde byli bojovníci Národní gardy údajně zapojeni do zabíjení civilního obyvatelstva ve východní Ukrajině. Včetně ostřelování školy v Doněcku, které stálo život nejméně dvou dětí. Ukrajinské orgány tyto obvinění popřely.


Ben Hiodges, velitel US Army v Evropě, je v Kyjevě tento týden na setkání s představiteli Ukrajiny, aby diskutovali o vojenské spolupráci mezi oběma zeměmi. Návštěva se koná uprostřed rostoucího napětí a eskalace násilí ve východní Ukrajině.

Střety mezi Kyjevem a příznivci nezávislosti Donbasu v prvních týdnech roku 2015 zesílily, a to navzdory dohodě o příměří uzavřené v září.

Orgány republik Doněcka a Luhanska opakovaně uvedly, že Kyjev využil příměří jen k tomu, aby posílil své síly a připravil se na novou ofenzívu.

Minulý týden, ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk vyzval parlament země, aby zrušil příměří, zatímco tisková služba ukrajinského prezidenta Petro Porošenka oznámila, že Ukrajina přeskupila svou armádu a posílila jednotky na východě země.

V prohlášení zveřejněném v pondělí, ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo strany zapojené do ukrajinského konfliktu, aby okamžitě stáhly těžké dělostřelectvo z Donbasu a aby plnily další povinnosti, které mají na základě Minské dohody.

 

zdroj : http://sputniknews.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*