V teoretické válce s Ukrajinou má Rusko jasnou výhodu, ale ztratil by každý.

V teoretické válce s Ukrajinou má Rusko jasnou výhodu, ale ztratil by každý.

Jak napsal vojenský teoretik Carl Clausewith, agresor je vždy mírumilovný. Chce převzít naši zemi, naše lidi, naše zdroje bez jediného výstřelu. Podle této stejné logiky, obránce je vždy agresor.

Tato pravda je málokdy zřetelnější, než události na východní Ukrajině. S nedávným vítězstvím separatistů ve volbách se situace jen zhoršila. Možnost války mezi samozvanou Doněckou lidovou republikou a Kyjevem se stává více pravděpodobnější každým dalším dnem.

USA_vs_Russia

Jak by tato válka vypadala? Pokud by se nepřátelství stupňovalo, za předpokladu větší účasti ruské armády by byl výsledek jasný: ukrajinské síly nejsou schopné odporu proti ruskému parnímu válci. Rusko má výhodu šest ku jedné, pokud jde o počet aktivních jednotek. Nepoměr je ještě větší s ohledem na zbraně a vybavení, a to zejména proto, že mnoho ukrajinských zbraní jsou sovětské výroby a datují se až do období studené války. Jakýkoli pokus NATO nebo EU o vojenskou podporu, bude ztížen tím, že nepoužívají stejné zbraně. Takže společné operace by mohly být problém.

Pokud by přišlo na nejhorší, NATO a EU mají jen jeden způsob, jak zabránit ruské anexi Doněcké lidové republiky. Pokud jde o konvenční vojenské technologie, počet vojáků a ekonomickou sílu, Rusko nebude udržovat svíčku pro NATO a EU, ale Putinové zásahové jednotky mají některé výhody oproti jejich potenciálnímu nepříteli.

Za prvé, co se týče struktury velení, logistiky, zbraňových systémů, vybavení, komunikace, vzdělávací a vojenské doktríny, ruské síly jsou jeden celek – v protikladu k heterogenní směsi sil NATO a EU. Jak velkou roli by tato výhoda hrála je těžké posoudit, ale mělo by to stačit k tomu, aby se minimalizovala západní kvantitativní převaha.

Za druhé, epicentrum konfliktu je velmi daleko od hranic EU, a ještě dál od skutečných hranic mocenských struktur NATO a EU na Západě. Krym, pro Ukrajinu bývalý nejdůležitější spoj na moře, je nyní přímo v ruských rukou a nemůže být použitý jako podpůrná základna. Za těchto podmínek, myšlenka na rozsáhlejší operace země EU nebo NATO, je absurdní. V případě potřeby by mohly poslat nějaké trenéry a malé týmy, aby symbolicky podpořily ukrajinské síly.

Za třetí, a co je nejdůležitější, NATO a EU prostě nemají vůli k boji. V nejlepším případě by mohli zvážit nálety. Bezpilotní letouny se již na Ukrajině používají pro špionáže a dozorčí účely. Ale Rusko není Afghánistán v roce 2001, Irák v roce 2003, nebo Libye v roce 2011. Žádná z těchto zemí neměla letectvo. Rusko odpoví na všechny letecké útoky NATO k podpoře Ukrajiny svými vlastními silami. A co víc, všechny zkušenosti dosud prokázaly, že letecké útoky samy o sobě nestačí, jako rozhodující faktor v tomto konfliktu.


Teoretický výsledek války

Ruské letectvo nemůže bojovat jen ve válečné zóně, ale může také ohrozit všechny země NATO a EU, které se účastní operací na podporu Ukrajiny. Ruské stíhačky- včetně těch, které by mohly být vybaveny jadernými hlavicemi – pravidelně létají přes pobaltské státy. To zřejmě slouží k jejich zastrašení. Ostatní letouny byly spatřeny na Západě nad severním mořem a Atlantským oceánem a na jihu Černého moře. Pobaltské státy, Finsko a Švédsko se již třesou. Jedná se nebezpečnou situaci. Podle místního velitele, by neoprávněné jednání, nebo dokonce jen nedorozumění, mohlo kdykoli vyvolat explozi.

Pokud by vypukla totální válka, byla by nejdříve omezena na východní Ukrajinu. Ruské jednotky by pomohly separatistům, jak již novinové „zprávy uvádějí“ několik měsíců. Větší síly se vzdušnou podporou by zničily hlavní sídla, mosty, komunikační centra a další, s cílem prolomit odpor Kyjevu. Tato operace by byla doprovázena intenzivní kybernetickou válkou na komunikace nepřítele, aby jej paralyzovali.

Pokud by tyto operace nevedly k rychlému úspěchu, mohly by se rozšířit až na západ Kyjeva, dokud by boje nepostihly většinu země, i když méně intenzivní. Jak Putin údajně uvedl, jeho síly jsou dostatečně silné, aby obsadily celou Ukrajinu, nebo alespoň hlavní města, během několika týdnů. Taková ofenzíva je možná, ale velice nepravděpodobná, protože Putin jistě ví, že by to vedlo k rokům války podobné válkám v Afghánistánu a Čečensku, ale v mnohem větším měřítku. Kdyby válku Putin prohrál, mohlo by to znamenat zánik Ruska.

zdroj : http://www.worldcrunch.com

 

Loading...

Podobné články