V Německu se obávají teroristického chemického útoku na zásobování pitnou vodou

V Německu se obávají teroristického chemického útoku na zásobování pitnou vodou

Týdny po útoku na vánočním trhu v Berlíně, německá vláda údajně vydala dokument s varováním, že existuje „vysoké riziko“ teroristických útoků ze strany „islamisticky motivovaných pachatelů“, kteří mohou použít velké množství chemických látek s cílem otrávit zásobování pitnou vodou.               

Vláda prý bere tuto hrozbu vážně- získanou deníkem Bild– a nařídila ozbrojeným silám, zpravodajských agenturám a záchranným službám, aby se připravili na akci v případě chemického útoku.

„Odhodlaná a dobře vyškolená teroristická skupiny pravděpodobně bude schopna využít německé potenciální nebezpečí, aby provedla útok,“ uvádí se ve zprávě společně připravené vládou a federální policií (BKA), která vyhodnocuje míru ohrožení civilního obyvatelstva.

Islamisticky motivovaní pachatelé jsou schopni si „opatřit a použít velké množství chemických látek,“ uvádí se také ve zprávě, která popisuje „realistické možnosti“ chemického útoku.

Existuje také „vysoké potenciální riziko“, že teroristické organizace použijí chemické látky, aby se zaměřily na zásoby potravin a pitné vody používané ve velkých obytných budovách a mohou zaútočit na infrastrukturu chemického průmyslu.

Německé ozbrojené síly se tuto možnost připravují „intenzivněji než dříve,“ uvádí se ve zprávě.

Tento dokument se objevil týdny poté, co se snížily bezpečnostní opatření po útoku na vánoční trh v Berlíně, kdy tuniský státní příslušník vjel kamionem do lidí a zabil 12 z nich.

K útoku došlo navzdory tomu, že podezřelý terorista byl pod policejním dohledem po dobu několika měsíců. Kromě toho, možnost teroristů osamělých vlků provádějících zničující útoky na dopravní infrastrukturu bylo již zmíněno dříve v roce 2016 policejní agenturou EU a Europolem.

Na začátku ledna, britský ministr pro bezpečnost Ben Wallace uvedl, že radikálové Islámského státu mají zájem o provedení útoků ve velkém měřítku ve Velké Británii a nemají „žádné morální zábrany proti použití chemických zbraní.“ Wallace uvedl, že po eliminaci buňky Islámského státu v Maroku vyplynulo, že teroristé plánovali útoky na Evropu.

Zprávy, že Islámský stát má k dispozici chemické zbraně, se objevily již v minulosti. Ruské letectvo uvedlo, že zničilo několik chemických zbraní v objektech Islámským státem kontrolovaných oblastí v Sýrii, zatímco Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvádí, že tato teroristická skupiny může vyrábět a používat hořčičný plyn v Sýrii i v Iráku.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*