„V Německu není svoboda slova!“ říka házenkářská hvězda

„V Německu není svoboda slova!“ říka házenkářská hvězda

Špičkový německý házenkář Stephan Kretschmar způsobil mediální skandál. V rozhovoru pro portálu t-online řekl, že v Německu fakticky není svoboda slova.

Nejznámější německý házenkář doslovně řekl: „Dnes už si nikdo nedovolí vystrčit hlavu. Každý jde tou pohodlnou cestou. Který sportovec se dnes vyjadřuje k politice? Teda, pokud se nejedná o mainstreamové názory jako Refugees welcome. Kritický názor vůči vládě si v této zemi nemůžete dovolit.“

Doposud na tento fakt upozorňovali hlavně politici AfD a autoři nezávislých blogů a médií. Celebrity ze světa kultury či sportu jsou s kritickými komentáři vůči vládní politice, hlavně na téma migrace a její negativní dopady na německpou společnost, velmi zdrženlivé.Kretschmarovo interview vyvolalo silnou mediální reakci. Berlínský denník Der Tagesspiegel varoval už v nadpisu komentáře, že Kretschmarův postoj je „nesprávný a nebezpečný“. Další média polemizovala, zda je Kretschmar rechts, což v tomto kontextu znamená pravicový extremista. I na tom je vidět, jak absurdní jsou podobná nařčení – Kretschmar sám je bývalým punkem s levicovým smýšlením, což zmínil už v původním rozhovoru pro t-online. Po prvních dnech mediální vichřice, kterou jeho poznámky vyvolaly, to ovšem považoval za nutné opakovaně zdůraznit přes denník BILD. Ostrakizace kritiků Merkelovské imigrační politiky nálepkou Nazi je v Německu posledních let ovšem běžným jevem, jak potvrdila veřejné diskuze kolem pokusu o vraždu na poslance Bundestagu za AfD Franka Magnitze.

Kritici Kretschmarovi vyčítají, že jeho tvrzení není pravdivé a poukazují na to, že samotné interview je důkazem toho, že si může říkat co chce. Kretschmar oponuje: „Nemáme svobodu projevu v tom pravém slova smyslu. Musíme neustále počítat s represálimi ze strany zaměstnavatele nebo reklamního partnera.“ Házenkářský mistr světa poukazuje na vlnu kritiky, kterou za svůj výrok sklidil a dodává: „Pokud nějaký sportovec nebo osoba veřejného života potřebovala potvrzení pro mou tezi, tak tímto se jí ho dostalo.“

Kretschmarovu analýzu potvrzuje i případ polulárního fotbalového reprezentanta a hráče Bayernu Mnichov, Mehmeta Scholla. Ten po ukončení aktivní kariéry pracoval pro veřejnoprávní ARD jako odborný komentátor fotbalových zápasů. Devět let doprovázel svým humorem a odbornými postřehy mistrovství světa a evropy v kopané. Jeho televizní kariéra skončila abrupně, když v průběhu Confed Cupu v Rusku odmítl před semifinálovým zápasem projednávat pět let starý dopingový skandál ruských sportovců. Pro ARD bylo očividně opakované nařčení rusů z dopingu důležitějím, než další spolupráce s osminásobným mistrem Německa, vítězem Champions League, UEFA-Capu a mistrem Evropy. ARD smlouvu předčasně rozvázala.

Scholla nahradil Thomas Hitzelsberger. Svému předchůdci rétoricky sice nesahá ani po paty, trochu šišlá, ale politicky je očividně spolehlivý.

 

(Stephan Kretschmar Foto: Quelle: Picture Point/imago)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*