V Madridu vyhrála volby kandidátka, které bojuje proti lockdownům zavedeným kvůli COVIDu

V Madridu vyhrála volby kandidátka, které bojuje proti lockdownům zavedeným kvůli COVIDu

Madridská premiérka Isabel Diaz Ayusová, nelítostná kritička lockdownů zavedených kvůli Covid-19, dosáhla významného vítězství v regionálních volbách ve Španělsku, což šéfa levicových Podemos přimělo ukončit politickou kariéru poté, co obsadil páté místo.

V úterý pozdě večer bylo sečteno více než 99% hlasovacích lístků, a její Lidová strana tak získala 45% hlasů, tedy 65 křesel v regionálním zákonodárném sboru, jen o čtyři příčky méně než naprostá většina. Lidová strana zdvojnásobila svůj podíl hlasů oproti poslednímu klání v roce 2019 a očekává se, že vstoupí do koalice s pravicovou stranou Vox, která sama obsadila čtvrté místo s 9% hlasů.„Svoboda v Madridu opět zvítězila,“ sdělila Ayusová po své výhře příznivcům a zopakoval volební slogan, zatímco předseda Lidové strany Pablo Casado řekl, že voliči „důvěřují [Ayusovu] postupu při pandemii“.

Kampaň premiérky nemalou měrou rozdmýchal její odpor k lockdownům, který lákal voliče unavené drakonickými restrikcemi, zatímco během zdravotní krize odmítala zavírat bary a restaurace.

Úterní klání zasadilo ránu levicovým frakcím, když socialistická Dělnická strana oproti roku 2019 ztratila 10 bodů a 11 křesel, čímž se ztotožnila s pokrokovým Mas Madrid. Na pátém místě za Voxem skončila strana levého středu Podemos, založená v roce 2014 v opozici vůči evropským úsporným politikám. Ačkoliv získala další tři křesla, poměrně chabý výsledek vedl zakladatele Podemos Pabla Iglesiase k prohlášení svého odchodu z politiky: „Selhali jsme; k sestavení dostatečné většiny jsme měli velmi daleko.

„Nejsem politická osobnost, která by mohla přispět k naší politické síle nebo pomoci upevnit její institucionální sílu,“ dodal Iglesias.

Španělský premiér Pedro Sanchez – přední člen Socialistické dělnické strany, jehož politiku vůči Covid-19 Ayusová často kritizovala – v úterý pozdě večer na Twitteru uznal její výhru.

„Průzkumy daly Ayusové skvělý výsledek a především velkou zodpovědnost. Gratuluji,“ řekl. „ [Socialističtí dělníci] budou vždy připraveni pracovat pro lepší Madrid a proměnit jeho hlasy v sílu pro budoucnost regionu a jeho lidu.“

Volební kampaň v Madridu, hlavním městě Španělska a sedmimilionovém městě, je plná ostré rétoriky a chvílemi i výhrůžek násilím, přičemž několika kandidátům včetně Ayusové a Iglesiase vyhrožují protivníci smrtí.

Počátkem dubna byla regionální kancelář Podemos zasažena zápalnou bombou, což Iglesiase přimělo svalit vinu na „krajní pravici“ a útok označil za „pouliční terorismus“. Mluvčí strany tvrdil, že je to pošesté, co se kancelář Podemos stala terčem vandalů.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*