V Kazachstánu se „ztratily“ radioaktivní látky

V Kazachstánu se „ztratily“ radioaktivní látky

Úřady v Kazachstánu jsou v nejvyšší pohotovosti poté, co na západě země zmizely nádoby obsahující vysoce radioaktivní a nebezpečné látky cesium-137, uvedla místní policie.

Policejní mluvčí pro oblast Mangistau v úterý uvedl, že materiál, který se používá pro léčebné účely a jako vedlejší produkt jaderných výbuchů a reaktorů, pravděpodobně spadl z vozidla, které jej přepravovalo.

Kontejner s radioaktivním izotopem cesia-137 nebyl doposud nalezen,“ uvedl Azamat Sarsenbajev pro tiskovou agenturu AFP s tím, že úřady zjistily, že radioaktivní materiál zmizel minulou středu.

Expozice cesia -137, které má poločas rozpadu 30 let, může mít za následek vážné popáleniny, nebo smrt a místní obyvatelé byli varováni, aby kontejner neotevírali, pokud jej naleznou.


Bezpečnostní služby v zemi, včetně záchranářů a armády byly zapojeni do úsilí nalézt tento radioaktivní kontejner, který váží asi 50 až 60 kg.

Původ chybějícího materiálu úřady v Kazachstánu nesdělily. Kazachstán zdědil jaderné hlavice a zkušební zbraně po rozpadu Sovětského svazu.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a OSN atomic watchdog, situaci zatím nekomentovali.

Vlády se bojí, že by ztracený materiál mohl být použitý k výrobě „špinavé bomby“- zařízení, které konvenční výbušninou rozptýlí radioaktivní materiál.

zdroj : http://www.aljazeera.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*