V Jekatěrinburgu začala pracovat „buněčná minitovárna“

V Jekatěrinburgu začala pracovat „buněčná minitovárna“

Čekání na dárcovskou kůži a obavy z odmítnutí transplantovaných buněk – to vše bude brzy minulostí. V Rusku začala pracovat laboratoř na pěstování lidských buněk, která odpovídá všem mezinárodním požadavkům a standardům.
Buněčné technologie jsou vyzkoušeny a žádány v mnohých oblastech. Například při léčbě popálenin a boji se změnami kůže během stárnutí. V jekatěrinburgské laboratoři se budou provádět vědecké výzkumy v oblasti buněčné regenerativní medicíny. Zvláštní pozornost má přitom být věnována vývoji technologií k použití vypěstovaných materiálů, uvedl lékař Andrej Alexejev:

– Když se jedná o biotechnologie, tak je jednoduché udělat nějaký materiál – je třeba udělat ještě polovinu celé věci. Nejdůležitější je vypracovat technologii aplikace těchto materiálů.

bunky

foto : Flickr.com/ Marc Perkins – OCC Biology Department/cc-by-nc

Všechen vytvořený buněčný materiál se bude uchovávat v kryobance. V ní zmražené buňky mohou ležet do té doby, než se budou hodit. Samotná banka bude skladem biologického materiálu pro různé výzkumy nejen v Rusku, ale také za jeho hranicemi.

Dnes v Rusku existuje už devět kryobanek, jedna z nich má mezinárodní certifikát. V Evropě funguje přibližně 40 podobných stanic, ve světě v různých modifikacích více jak 200. Pro Rusko je na této etapě velmi důležité aplikovat známé technologie, rozšířit je a začít spolupracovat s mezinárodním systémem podobných továren a bank. Tímto způsobem nové přístupy v regenerativní medicíně zrychlí možnosti použití metod léčení v praxi, a tím i zachrání život stovkám pacientů.

zdroj  : czech.ruvr.ru

Loading...

Podobné články