„V EU je již 5.000 teroristů islámského státu“

„V EU je již 5.000 teroristů islámského státu“

Odhadem asi 5.000 členů teroristické skupiny Islámský stát v současné době žije v zemích Evropské unie, informoval deník Press TV.

Toto odhalení bylo učiněno na středeční konferenci s názvem Evropská bezpečnostní politika v belgickém hlavním městě Bruselu, kde bylo také poukázáno na fakt, že drtivá většina teroristů Islámského státu žijících v EU jsou sami o sobě evropští občané.

Odborníci na konferenci diskutovali o selhání bezpečnostní policie EU a uvedli, že teroristé, kteří jsou roztroušeni po 28členném bloku, mají ambice provádět více smrtících útoků na evropské půdě.

Na konferenci byl kritizován nedostatek koordinovaného přístupu v boji proti terorismu a nízká úroveň sdílení zpravodajských informací mezi členskými státy EU.

„Tyto hrozby v Evropě přinejmenším vycházejí s dysfunkční a obtížné domácí politiky, a to více, než vyplývají z vnějších zdrojů,“ uvedl Jeremy Shapiro, výzkumný ředitel Evropské rady pro zahraniční vztahy.

Zdůrazňujíc větší důraz na zabezpečení hranice zemí EU, bývalý komisař EU Michel Barnier uvedl na konferenci, že migrační krize, které Evropa čelí, může být zneužita teroristy, kteří by mohli vstoupit do bloku přestrojení za žadatele o azyl.

„Existuje asi 250.000 Syřanů v Libyi, kteří čekají na příležitost překročit moře a asi 3 milióny syrských uprchlíků v Turecku, neopomínaje ty v Libanonu a Jordánsku, takže to není konec,“ uvedl Barnier.

Velké množství uprchlíků prchá z konfliktních zón na Středním východě a v Africe, aby přijeli do Evropy za lepším životem. Většina z nich používá námořní trasy, aby se dostali na vnější hranice EU.

Mezitím, evropské státy byly svědky toho, že řada jejich občanů se snažili spojit s teroristickou skupinou na Blízkém východě v posledních několika letech. V únoru, kriminální zpravodajská agentura EU, Europol, uvedl, že asi 30.000 ozbrojenců z více než 100 zemí údajně cestovalo do Sýrie a Iráku od roku 2011, aby se přidali do řad teroristických skupin Islámského státu.

Evropští teroristé se mohou potenciálně vrátit do svých domovských zemí, aby tam prováděli útoky.

V listopadu loňského roku, Islámský stát zahájil sérii útoků ve francouzském hlavním městě Paříži, kde bylo zabito celkem 130 lidí. Vyšetřování incidentu odhalilo, že pachatelé pocházeli většinou z Belgie.

V březnu došlo ke dvěma pumovým útokům v Bruselu, kde zemřelo nejméně 14 lidí a téměř 100 osob bylo zraněno, zatímco samostatný bombový útok ve stanici metra zabil asi 20 lidí a dalších 100 zranil.

Belgie, která je domovem hlavních institucí Evropské unie a velitelství NATO je viděna jako hlavní zdroj náboru teroristů Islámského státu v Evropě.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

3 Komentáře “„V EU je již 5.000 teroristů islámského státu“

  • Nevím, co jsou tam v TV PRESS za idioty, ale ze 2milonů migrantů je tu jen 5tisíc teroristů nevěří ani náš multikulti Bogúš z Islámské Soboty !

  • Pokud vím, asi tak před rokem, Rusové nabídly EU seznamy 80 tis. teroristů IS, které evidentně jsou v EU. EU tyto seznamy odmítlo, PROČ?!?Takže nějakých 5 tis. teroristů je oblbovačka pro hloupé. Dnes lze předpokládat, že tím, jak IS dostává na frak v Sýrii, odcházejí teroristé do jiných států. Turek si nechá jenom tolik, kolik je schopen zvládnout, Saudi nechtějí ani jednoho!! Jenom EU – respektive Německo, provádí nábor bez jakékoliv kontroly totožnosti. Proč a v čí prospěch??? A kolik ve skutečnosti jich je v EU? Proč bezpečnost Evropanů a počty teroristů tak bagatelizují???

  • A Evropa zase nic, a lidi zase nic. Je treba shodit zidovske a prozidovske vlady hlasajici tento sileny humanizmus, ktery vede Evropu do zkazy. Pak vzit koste a vymest vsechny muslimy odkud prisli i s temi, kdo je sem zvali a podporovali tuto ztrestenost. Pokud to nereknou, odvezt do mezinarodnich vod a tam je nechat. Jine cesty neni.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*