Uznání nacionalistů z druhé světové války jako bojovníky za nezávislost rozdělí Ukrajinu

Uznání nacionalistů z druhé světové války jako bojovníky za nezávislost rozdělí Ukrajinu

Ukrajinský parlament, který ve čtvrtek uznal členy Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) – Ukrajinskou povstaleckou armádu (UPA), jako bojovníky za nezávislost Ukrajiny, zahájil procesy, které budou mít za následek rozpad země, uvedl vůdce samozvané Doněcké lidové republiky (DPR) Alexander Zacharčenko.

„Přijetí takového zákona, je jen dalším pokusem, jak navzájem rozdělit Rusko a Ukrajinu,“ řekl Zacharčenko doněcké tiskové agentuře.

„Pravidelné pokusy heroizovat vojáky UPA, není nic jiného, než fraška. Znechucující je fakt, co tato „historická“ událost způsobila. Historická proto, že vítězství fašismu dnes oficiálně zaujímá strukturu dnešní Ukrajiny,“ uvedl.

ukrajina 18

„Velmi brzy si většina obyvatel Ukrajiny uvědomí, že jejich země už neexistuje, ukrajinské úřady vyvolaly nevratné procesy, které povedou k úplnému rozpadu země,“ uvedl Zacharčenko.

Dříve, zplnomocněnec zástupce DPR v kontaktní slupině pro Ukrajinu, Denis Pushilin, odsoudil přijetí zákona o uznání členů OUN-UPA jako bojovníky za nezávislost Ukrajiny ukrajinským parlamentem a nazval jej „ostudným zákonem“.

„Naši dědové vypudili nacisty a jejich komplice, včetně Stepana Bandery, Romana Šuchevyče a dalším, nejen z jejich území ale i z Evropy. Je nepříjemné sledovat, jak se mnozí smiřují s přepisováním historie a zapomínají na paměti našich skutečných hrdinských předků,“ uvedl Pushilin.

„Jak mohli propadnout této bandě radikálů a hlasovat téměř jednomyslně v Nejvyšší radě pro tento ostudný zákon? Je to škoda,“ řekl doněcké tiskové agentuře.

Rada ve čtvrtek uznala aktivitu OUN-UPA jako boj za nezávislost Ukrajiny. Ve druhém čtení, zákonodárci schválili zákon o „Právním postavení účastníků boje za nezávislost Ukrajiny v 20. století. „Pro zákon hlasovalo celkem 271 poslanců z potřebných 226.

Organizace ukrajinských nacionalistů, ultrapravicová politická organizace, působila především v západních oblastech dnešní Ukrajiny. Dosahovali svých cílů využíváním extremistických metod a byli široce orientováni na šovinismus a xenofobii.

Během druhé světové války, OUN úzce spolupracovali s okupačními úřady Adolfa Hitlera, aby zahájili boj proti sovětské vládě. Zorganizovali Ukrajinskou povstaleckou armádu v roce 1943.

OUN se také aktivně podíleli na vytváření divize SS pod názvem Haličina. Řada historických a vojenských zdrojů udávají, že členové OUN-UPA vyhladili nejméně milión lidí, včetně asi 200.000 Poláků.

 

TASS/ Tomas Daleko

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Uznání nacionalistů z druhé světové války jako bojovníky za nezávislost rozdělí Ukrajinu

  • No tak asi jim HItlerovo Německo připadalo jako menší zlo. Kdyby je SSSR nechal žít po svém, neznárodňovasl, nezakládal násilně kolchozy, neposílal do gulagů, nemořil hladem, nezavřel kostely a nepostřílel popy, tak by asi proti SSSR nebojovali, to dá prostý selský rozum. Zajímalo by mě, čemu se jako Zacharčenko diví?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*