„Uzavřeme naše letiště!“ – Salvini vzdoruje německým plánům poslat migranty zpět do Itálie

„Uzavřeme naše letiště!“ – Salvini vzdoruje německým plánům poslat migranty zpět do Itálie

Řím dosud nedosáhl dohody s Berlínem o repatriaci žadatelů o azyl, kteří se poprvé zaregistrovali v Itálii, uvedl italský ministr vnitra Matteo Salvini s příslibem, že uzavře letiště pro německé lety převážející uprchlíky.„Pokud někdo v Berlíně nebo Bruselu myslí na odložení desítek migrantů v Itálii neoprávněnými charterovými lety, měl by vědět, že zde není ani nebude k dispozici žádné letiště,“ uvedl Salvini ve svém prohlášení a dodal, že Itálie „uzavře letiště“, stejně jako dříve uzavřela své přístavy pro plavidla nevládních organizací, které převážejí migranty zachráněné ve Středomoří.

Jeho ostré prohlášení je reakcí na zvěsti, které poprvé zveřejnil italský deník La Repubblica, že Německo plánuje urychlit repatriace před regionálními volbami ve státě Bavorsko, domovském státě ministra vnitra Horsta Seehofera.

První charterový let, který bude převážet žadatele o azyl z Německa do Itálie, byl údajně naplánován na úterý 9. října, informovala média. Další zprávy z médií uvádí datum letu ve čtvrtek 11. října. Německá agentura pro uprchlíky (BAMF) údajně již poslala desítky dopisů případným repatriátům, které informovala o plánovaných přesunech do Itálie, podle deníku La Repubblica.  

Německá zpravodajská agentura DPA dříve uvedla, že takový let je naplánován na „příští dny“. Tyto informace však německé úřady ani nepotvrdily, ani neodmítly. Řím se obává, že se Německo nakonec pokusí poslat zpět do Itálie až 40 000 lidí, kteří zde dorazili z jižní evropské země, uvádí zpráva v italských médiích.    

Poslední tvrdé prohlášení riskuje zesílení napětí mezi oběma zeměmi, které se stále snaží dosáhnout dohody o repatriaci migrantů. V polovině září německý ministr vnitra Seehofer uvedl, že Berlín a Řím se shodli na dohodě. Jeho výrok však následující den Salvini odmítl.

Seehofer později oznámil, že dohoda bude brzy podepsána. Salvini však nejnověji uvedl, že Řím „nepřijme žádnou dohodu, která by mohla přinést ještě více přistěhovalců do Itálie“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*