Úspěšný podnikatel rozjel „svět bez peněz“. Teď vypráví, jak se projektu daří

Úspěšný podnikatel rozjel „svět bez peněz“. Teď vypráví, jak se projektu daří

Libor Malý

UVNITŘ VIDEA Dokážete si představit život a svět bez peněz? Pokládáte to za utopii? Zdá se to tak. Ale pravidelní čtenáři ParlamentníchListů.cz vědí, že snahu o takový svět aktivně podporuje podnikatel a buddhista Libor Malý – původní majitel pracovních českých portálů. Svůj projekt s touto myšlenkou spustil vloni. Jsou již nějaké výsledky?

Mezinárodní projekt dostal název Hearth. Je určen životu ve světě, kde nejsou zapotřebí peníze. Měl by totiž fungovat pomocí kombinace darů a výměnného obchodu. Jeho internetová aplikace byla spuštěna možná symbolicky v pátek 21. prosince 2012. „Pokud by snad měl v tento den skončit ten svět starý, tak ať současně vznikne základ toho světa nového,“ vysvětlil zvolený termín ParlamentnímListům.cz Libor Malý. (V roce 2011 prodal za sumu přesahující údajně 900 milionů korun svou prosperující firmu LMC se servery Jobs.cz a Práce.cz finské mediální skupině Alma Media, pozn. red.)

A proč se projekt jmenuje Hearth? „V češtině znamená hearth krb nebo ohniště. Symbolika je v tom, že krb vám dává teplo a nic za to nechce. Potřebuje k tomu ale dřevo, a když ho nedostane, zhasne,“ řekl Malý. A blíže objasnil i to, že rolí internetové aplikace bude, aby se nabídka co nejefektivněji potkala s poptávkou, a transakční náklady tak byly co nejnižší. Aplikace je tedy jistá další forma sociální sítě. Není však anonymní, protože se buduje na systému komunit, v kterých se lidé vzájemně znají.

Pepa a Jana se už zapojili. A nelitují

Se svými zkušenostmi se již před časem pochlubili na serveru YouTube lidé, kteří se do projektu zapojili. ParlamentníListy.cz vybraly příběh Pepy a Jany. Do jaké míry je myšlenka Libora Malého na svět bez peněz pro ně skutečným přínosem, nechává redakce na čtenáři samotném. V každém případě je třeba vzít v potaz, že po několika měsících fungování nelze jednoznačně úspěšnost projektu zhodnotit. Vše chce čas, protože se vše zatím teprve zvolna rozjíždí.

Pepův příběh

Janin příběh

pokračování  zde na parlamentnilisty.cz

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*