USA zvažují letecké útoky proti ISIS na Filipínách

USA zvažují letecké útoky proti ISIS na Filipínách

Pentagon údajně zvažuje, že by zaútočil na cíle ISIS na Filipínách.                                            

Nedávný nárůst teroristických sítí napojených na Islámský stát spolu s pokračujícím útokem na jižní město Marawi vyvolal na poplach na Filipínách a v sousedních zemích, kde věří, že ISIS může zřídit regionální centrum v jihovýchodní Asii, protože prohrává na Středním východě.

Britský deník The Telegraph napsal: Pravomoc udeřit na cíle Islámského státu jako součást kolektivní obrany by se mohla stát součástí vojenské operace, která by mohla být brzy pojmenována, řekli dva úředníci obrany kanálu NBC News.

Útoky by pravděpodobně probíhaly za pomocí ozbrojených dronů, což je strategie, která se již používá na celém Středním východě, v Pákistánu, Afghánistánu a která má špatnou historii kvůli obvinění z civilních obětí.

Pokud bude plán Pentagonu schválen, americká armáda by mohla provádět útoky proti skupinám Islámského státu, proti kterým v současné době bojuje na jižních ostrovech země filipínská armáda.

Spojené státy sdílejí zpravodajské informace a působí proti terorismu na Filipínách již 15 let.

Na tiskové konferenci ministrů zahraničí jihovýchodní Asie ve filipínském hlavním městě Manile, kde se setkal s prezidentem Rodrigem Dutertem, americký ministr zahraničí Rex Tilerson uvedl, že Washington již poskytl letouny Cessa a drony (UAV) pro účely zpravodajských služeb.

Poskytujeme jim nějaký výcvik a nějaké vedení, pokud jde o to, jak se vypořádat s nepřítelem, který bojuje způsobem, se kterým většina lidí neměla co dočinění.“

Zprávy amerických vojsk na zemi poblíž obléhaného města Marawi se objevily už v červnu. Marawi, město s 200 000 obyvateli převážně muslimské populace, bylo obsazeno skupinami, které na konci května prohlásily věrnost Islámskému státu a filipínští vojáci nebyli schopni znovu získat úplnou kontrolu.

Američané nebojovali, nýbrž „provozovali vybavení poskytující informace o situaci našim vojákům,“ uvedl v červnu vojenský mluvčí brigádní generál Restituto Padilla.

Duterte dříve prohlásil, že „neví“ o jejich přítomnosti a že „nikdy nežádal Ameriku“ o pomoc.
Loading...

Podobné články

Komentář “USA zvažují letecké útoky proti ISIS na Filipínách

  • Duterte Pentagon nepozval, bojuje sam a je blizko vitezstvi.
    Pro USA to znamena porazku teroristu, ktere podporuji proti Dutertemu. Ted teroristum chteji pomoc bombardovanim na uzemi ciziho statu a bez jeho svoleni!!!! A nikoho to nezvedne ze zidle, protoze az na 5 statu jsou vsichni lokajove, vazalove USA.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*