USA ztrácí významné spojence v Asii a Tichomoří

USA ztrácí významné spojence v Asii a Tichomoří

Přátelský vztah mezi Filipínami a Spojenými státy byl jedním z pilířů Washingtonu ke strategickému vojenskému znovunastolení rovnováhy v Asii za prezidenta Baracka Obamy. Tato aliance je nyní poskvrněna, když Filipíny oznámily, že země bude usilovat o mnohem více nezávislou politiku, než tomu bylo v minulosti.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte nadále rozdmýchává protiamerické nálady v zemi, od doby, kdy jej americká vláda začala kritizovat za údajné porušování lidských práv v souvislosti s jeho válkou proti drogám. „Ztratil jsem k Americe úctu,“ sdělil Duterte 4. října, když hrozilo, že zcela přeruší vztahy se Spojenými státy ve prospěch Ruska a Číny. Filipínský prezident minulý měsíc obvinil CIA ze spiknutí s cílem jej zabít. Dne 6. října, filipínský tajemník pro zahraniční věci Perfecto Yasay Jr. vydal ostře formulované prohlášení, ve kterém prohlásil, že nastal čas „ukončit podřízenost našeho národa Spojeným státům“.

Konec podřízenosti zahrnuje pozastavení vojenské spolupráce. Duerte chce, aby přes sto členů amerického vojenského personálu, který napomáhá místním vojákům střežit jih země, opustil Filipíny. Prezident chce také zastavit 28. vojenské cvičení, které jsou s americkými silami konány každým rokem.

Filipínský ministr obrany Delfin Lorenzana uvedl 7. října, že si filipínská armáda poradí, v případě, že Spojené státy přestanou zemi pomáhat. Podle ministra, hodnota americké vojenské pomoci na Filipínách „není nic moc“. „Můžeme bez toho žít,“ řekl Lorenzana novinářům.

Představitel poznamenal, že Filipíny mají v úmyslu koupit zbraně z Číny a Ruska a že plány, omezit obrannou spolupráci se Spojenými státy, nevzešly od armády země. Bylo mu nařízeno prezidentem země, aby tyto země navštívil a zabýval se možným pořízením vojenského materiálu. Představitel také oznámil, že námořní hlídky s americkým námořnictvem byly pozastaveny u příležitosti první konkrétní akce ze strany Manily na cestě zrušení spolupráce.

Hlídky byly prováděny jako projev vůle čelit Číně v Jihočínském moři, ale prezident Duterte zvolil možnost zapojení Číny do bilaterálních jednání v otázce vyřešení územních sporů. Duterte má v plánu navštívit Peking 19-21 října, kde bude jednat s prezidentem Xi Jinping a premiérem Li Keqiangem. Diplomatické a obchodní zdroje v Manile uvedly, že bude prezident doprovázen dvěma desítkami podnikatelů, což by mohlo vést k vzájemným obchodům, a mohlo by to být základem pro případné zlepšení bilaterálních vztahů.

Prezident Duterte minulý měsíc uvedl, že chce navštívit v roce 2016 i Rusko. Shodou okolností si v tomto roce připomeneme 40. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Ruskou federací (tehdy SSSR) a Filipínami. Hospodářské a bezpečnostní dohody byly vždy na pořadu dne. Moskva se nepřidává na žádnou stranu ve sporech v Jihočínském moři, ale hodí se dokonale jako prostředník, jestliže se Filipíny posunou k užším vztahům s Čínou.

V roce 2015 činil celkový obrat vzájemného obchodu jen 0,58 miliardy $, což je výrazný pokles z 1,4 miliardy v roce za dřívější období. Igor Khovaev, ruský velvyslanec na Filipínách vidí mnoho příležitostí v oblasti dopravy, energetiky, obchodu, investic a hornictví. Khovaev uvedl, že obě země mohou spolupracovat v oblasti obchodu a hospodářské spolupráce, bezpečnosti, vzdělání, vědy a kultury. Cestovní ruch je na vzestupu. Pozvat více Filipínců k práci v Rusku je také na pořadu jednání. Podle vyslance: „Náš vztah je opravdu přátelský. Máme pozitivní dědictví bilaterální spolupráce. Nemáme žádné spory, žádné politické rozpory či rozdíly.“

Náhoda či ne? Pákistánská vláda také učinila stejný druh prohlášení v době, kdy filipínští představitelé oznámili plány na zastavení vojenské spolupráce s USA. Pákistán se přiblíží k Rusku a Číně, pokud USA selžou v přehodnocení své pozice v konfliktu Pal-Indiave sporné himálajské části Kašmíru. „USA již nejsou světovou velmocí, Jejich síla klesá. Vemte na to jed,“ prohlásil Mushahid Hussain Syed, pákistánský parlamentní zvláštní vyslanec do Kašmíru dne 5. října při diskuzi v americkém prestižním think tanku Atlantic Council.

„Dochází k pomalému a stabilnímu budování vztahů mezi Moskvou a Islámábádem,“ uvedl Syed s odkazem na společné vojenské cvičení mezi Pákistánem a Ruskem. Syed také údajně uvedl, že „ruská vláda poprvé souhlasila s prodejem zbraní do Pákistánu a USA by měly vzít na vědomí tyto měnící se regionální svazky.“

Zhoršení vztahů s Filipínami a Pákistánem je součástí širšího obrazu. Například, americké vztahy s Thajskem, starým americkým spojencem, utrpěly, když se thajská armáda chopila pučem moci v roce 2014.

Washington již nemá sílu ovlivnit členské státy ASEAN a zajistit, aby zaujaly proti-čínský postoj.

Lidé v celé asijsko-pacifické oblasti si myslí, že se americký vliv zmenšuje a že Čína bude dominovat regionu během příštího desetiletí, podle nedávného průzkumu provedeného na University of Sydney.

Více než čtyři roky poté, co Obamova administrativa oznámila svůj „pivot na Asii“, hledání amerických spojenců v regionu se poněkud neosvědčilo. Zhruba šest z deseti Japonců (61%) tvrdí, že USA ztratily na důležitosti v průběhu posledních 10 let.

Americký vliv v tomto regionu je zpochybňován i v Austrálii.

„Rovnováha vojenské síly v tomto regionu se posouvá proti Spojeným státům,“ stojí ve zprávě Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). „Obamova administrativa stále ještě není zřejmá, soudržná, a nemá jednotnou strategii pro tento region,“ uvádí se ve studii.

 

 

(Strategic-culture.org/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*