USA způsobily Venezuele od roku 2013 škodu za miliardy dolarů

USA způsobily Venezuele od roku 2013 škodu za miliardy dolarů

Ruský velvyslanec v OSN Vassily Nebenzia obvinil USA, že od roku 2013 způsobují Venezuele škodu v „miliardách dolarů“, a řekl, že Washington „uměle vyvolal“ krizi, aby svrhnul legitimní vládu.    

Na zasedání Rady bezpečnosti OSN o Venezuele, Nebenzia uvedl, že Trumpova administrativa „vybírá kapsy“ země a zároveň vyzval k „naléhavé pomoci venezuelským lidem“.
Tyto připomínky přišly poté, co Mezinárodní měnový fond (MMF) pozastavil přístup venezuelskému prezidentovi Nikolasu Madurovi k téměř 400 miliónům EUR v hotovosti s odvoláním na chaos, který probíhá od doby, kdy se opoziční vůdce Juan Guaido prohlásil v lednu za dočasného prezidenta země.

Foto: Twitter/Maduro

Není jasné, zda MMF formálně uzná Guaidoa, ale ekonomický poradce opozičního vůdce řekl agentuře Bloomberg, že MMF tyto fondy chrání a že budou opět k dispozici, až skončí Madurovo „zabírání“.

Nebenzia vyzval spíše k diplomatickým řešením venezuelské krize, než ke změně režimu. S odkazem na další operace na změnu režimu ze strany USA, uvedl, že by se jednalo o přesně stejný výsledek zásahu Západu, jako je skutečné utrpení, jenž se odehrává v zemích jako je Sýrie.

Velvyslanec také oslovil zástupce z jiných latinskoamerických zemí, z nichž některé podpořily snahy USA na změnu režimu a zeptal se jich: „Z historie jsme se nic nenaučili?“ A dodal, že pro USA je Venezuela pouhý „vyjednávací čip“ pro jejich geopolitické hry.

„Pokud chcete, aby se Amerika stala opět skvělou, a my všichni upřímně chceme, aby k tomu došlo, přestaňte zasahovat do záležitostí jiných zemí,“ uvedl.

Mezitím, americký viceprezident Mike Pence vyzval OSN, aby zrušila pověření v OSN Madurovy vlády a uznala nevoleného vůdce opozice Guaidoa jako legitimního vůdce země.

Pence prohlásil, že Washington plánuje předložit Radě bezpečnosti návrh usnesení, jehož cílem je uznání Guaida a jeho zástupce jmenovaného velvyslancem země v mezinárodním orgánu.

Venezuelský ministr pro komunikaci a informace v březnu uvedl, že více než 30 miliard dolarů bylo nezákonně odkloněno z Venezuely během pouhých dvou měsíců, přičemž přibližně 1 miliarda dolarů byla převedena na osobní účty opozičních vůdců. Venezuela také obvinila Washington z krádeže 5 miliard eur z prostředků, které byly vyčleněny na výrobu léčiv.

Bývalý zpravodaj OSN pro Venezuelu v lednu řekl kanálu RT, že existuje „přímý vztah“ mezi zpřísňujícími se sankcemi USA a úmrtími obyčejných lidí.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*