USA vysílá k Rusku v důsledku incidentu na Ukrajině válečné lodě

USA vysílá k Rusku v důsledku incidentu na Ukrajině válečné lodě

Americký torpédoborec proplul u ruského pobřeží, poblíž základny pacifického loďstva ve Vladivostoku, což je první takový krok od studené války. Další americká loď se brzy očekává v Černém moři, uprostřed napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.

Americký torpédoborec USS MCCampbell (DDG-85) vplul do Zálivu Petra Velikého, aby údajně „čelil nadměrným námořním nárokům Ruska a prosazoval práva, svobody a zákonné využívání moře, které si užívají USA a další,“ uvedl v prohlášení tiskový mluvčí americké tichomořské flotil poručík Rachel McMarr.Americké námořnictvo nazývá takové kaskadérské operace „Freedom of Navigation Operations (FONOP). Naposled, kdy byl v této oblasti prosazován FONOP, to bylo v roce 1987 na vrcholu napětí studené války se Sovětským svazem.

„Tyto operace ukazují, že Spojené státy budou létat, plout a operovat tam, kde to mezinárodní právo dovolí,“ uvedl McMarr. „To platí v Japonském moři, stejně jako na jiných místech po celém světě.“

Záliv Petra Velikého byl pojmenován po prvním ruském císaři a dotýká se tichomořské flotily. Přítomnost amerického torpédoborce v oblasti je srovnatelná s ruskou plavbou do San Diega, Kalifornie, Pearl Harboru, nebo Havaje.

Záliv Petra Velikého Foto: Google Maps

Washington neuznává územní požadavky Ruska v Japonském moři, přičemž úředník Navy řekl CNN, že daleko překračuje hranici 12 námořních mil zaručených Úmluvou OSN o mořském právu (UNCLOS). Zatímco Rusko tuto úmluvu ratifikovalo, USA tak neučinily.

To však není všechno. Americké námořnictvo by také mohlo v blízké budoucnosti naplánovat odeslání dalčí válečné lodě do Černého moře. CNN oznámila, že ministerstvo zahraničí informovalo Turecko o svém záměru vyslat válečnou loď přes Bospor a Dardanely, což vyžaduje 15denní avízo předem, podle podmínek Montreuxké úmluvy z roku 1936.

Anonymní američtí úředníci uvedli, že tento krok je reakcí na nedávný incident s ukrajinskými loděmi a ruskou pobřežní stáří v Kerčském průlivu, který spojuje Azovské moře s Černým mořem.

„My rutinně provádíme operace s cílem posílit bezpečnost a stabilitu v celém 6. operačním prostoru americké flotily tak, aby zahrnovaly mezinárodní vody a vzdušný prostor Černého moře,“ řekl CNN vyslanec flotily velitel Kyle Raines.

Spojené státy také opakovaně vysílaly lodě do částí Východočínského moře, což opakovaně vyvolalo protesty Číny. Nejnovější případ byl minulý týden, kdy se v této oblasti plavil raketový křižník USS Chancellorsville (CG-62).

 

(Americký torpédoborec USS MCCampbell (DDG-85) Foto: Twitter)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*