USA vycvičily militanty, kteří vytvořili jádro Islámského státu

USA vycvičily militanty, kteří vytvořili jádro Islámského státu

Vrchní vůdce Islámského státu, s 3 milióny dolarů od amerického ministerstva zahraničí, absolvoval výcvik boje proti terorismu ve Spojených státech po dobu 11 let, informovala CNN. V rozhovoru pro Sputnik, politolog Dr. Alon Ben-Meir uvedl, že případ Kalhimov nebyl ojedinělý případ.

Podle Be-Meira, USA trénovaly militanty, kteří vytvořili jádro toho, co je nyní známo jako Islámský stát.

„Mnoho z těchto lidí se nepřipojilo k Islámskému státu, ale zůstali aktivní v různých kapacitách,“ uvedl expert. „Kalhimov byl ve velení policie, nebyl motivován tím, co dělal Islámský stát. Ale následně se tak nějak vzdal,“ dodal expert.

Gulmurod Khalimov, který je také jedním z vrchních náborářů pro džihádistickou skupinu, kdysi sloužil jako velitel speciální zásahové jednotky na ministerstvu vnitra v Tádžikistánu. V letech 2003-2014 byl cvičen americkými silami a podílel se na pěti protiteroristických školeních v rámci amerického pomocného programu.

„V letech 2003-2014 se plukovník Khalimov podílel na pěti protiteroristických školeních ve Spojených státech a v Tádžikistánu, a to prostřednictvím pomocného programu ministerstva zahraničí v boji proti terorismu,“ uvedla mluvčí ministerstva Pooja Jhunjhunwala.

„Tento program je určen k výcviku kandidátů ze zemí účastnících se nejnovějších taktik boje proti terorismu, aby byli schopni bojovat přesně proti tomu druhu radikálů, ke kterým se Khalimov nyní připojil,“ uvedla CNN.

Ve videu zveřejněném Islámským státem, Khalimov ukazuje, že v letech 2003 a 2008 odjel do Spojených států, kde absolvoval výcvik se speciálními silami na vojenské základně Blackwater.

Podle Ben-Meira, „existuje asi 200-500 Tádžiků, kteří se skutečně připojili k Islámskému státu v posledních několika letech.“

Ben-Meir poznamenal, že bez ohledu na to, jak je dobrý výcvik, úřady mohou selhat v kontrole militantů a „dělají chyby“.

„To vůbec není nový fenomén, trénovat cizince a poslat je zpátky do různých částí světa. Ale opět, chyby se stávají. A Spojené státy udělaly hroznou chybu, zvláště v tomto případě,“ uvedl expert.

Americké ministerstvo zahraničí již dříve nabídlo odměnu 3.000.000 dolarů za jakékoliv informace vedoucí k zatčení Khalimova.

„Je to značné množství peněz a to naznačuje důležitost a potřebu, aby se jej zmocnili. Je zřejmé, že nejen proto, že se nyní připojil k Islámskému státu, ale také proto, jaké získal informace, znalosti a zkušenosti,“ uvedl Meir. „Jsem si jistý, že je mnoho takových, jako on,“ došel k závěru odborník.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

2 Komentáře “USA vycvičily militanty, kteří vytvořili jádro Islámského státu

  • A kdyby to dělali Rusové tak o tom každý den slyšíme a sepisovali by se žaloby do Hágu. Amerika je velice negativní vzor a obyčejným lidem se tam nežije dobře. co jejich vztah k černochům ? Ty má policie asi právo střílet jak uzná ona. A co ve školách tam se to také již hemží blázny, kteří střílejí. Zbrojení a válka je nejhorší zlo, které slouží určité skupině k obohacení. A ta skupina nebojuje , ta si v klidu popijí a užívá si života . Zoufalí lidé za ně bojují a nasazují své životy. Bože jak jsou lidé ještě hloupí.

  • To zpivaji vrabci na strese! Nejenom USA cvicily, ale financovaly a vyzbrojovaly IS a delaji to do dnes. Nemaji zajem na zniceni IS, ani na plneni minskych dohod po puci na Ukrajine, ktery organizovaly a financovaly 4 miliardam $. Jak dlouho se to bude v CR zapirat?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*