USA válčí o Írán

USA válčí o Írán

Osud  Amerikou nemilovaných států je smutný. A na prvních místech černého seznamu Washingtonu je téměř 35 let Írán. Od doby, kdy byly mezi těmito státy zrušeny v roce 1980 diplomatické vztahy, má celý svět za to, že USA dělají všechno, aby zničili svého nepřítele. Ale zamyslíme-li se nad tím déle, uvidíme, že USA dělají všechno, aby se naplnily všechny geopolitické sny Teheránu.

Třeba v Afghánistánu, když byl Irák připraven sám válčit s úhlavním nepřítelem šíitů Talibanem, a dokonce provedl masovou mobilizaci, USA a NATO pospíchaly, aby tuto špinavou práci vykonaly místo Teheránu. A tak dostal dotyčný tradiční sféry vlivu na západě země bez boje. Přesně stejný scénář byl s pomocí velmi zkušených diplomatů a špiónů ztělesněn ve prospěch Íránu v Iráku: USA zlikvidovaly režim Saddáma Husajna, čímž aktivně napomohly vzniku proíránského šíitského režimu v Iráku.

Ale v lednu 2002 vyhlásil nečekaně americký prezident George Bush Írán za část tak zvané osy zla. Jak vzpomínal americký diplomat Ryan Crocker v interview pro New Yorker, „pouze jedno slovo v prezidentově projevu změnilo běh dějin.“ Avšak nikoli vztahy mezi tajnými službami těchto zemí. Existují důkazy toho, že íránský generál Qassem Sulejmani pomáhal USA ve výběru kandidátů šíitů do první irácké vlády. A tak se stal prezidentem Iráku proíránsky naladěný kurdský politik Džalal Talabani. A premiérem se stal šíita Nouri Maliki.

Když se vztahy úplně zhoršily, byl íránský vliv již tak velký, že Američané nedokázali zatknout Sulejmaniho během jeho návštěvy v „zelené zóně“ Bagdádu, a později propustili zatčeného v Iráku generála íránské rozvědky Mohsena Čizariho. Pravděpodobně ne bez podpory Teheránu dosáhlo irácké vedení také stažení amerických vojáků z této země.

Dnes se totéž opakuje v Afghánistánu. USA, zdá se, vůbec nejsou proti tomu, že Írán platí obrovské částky jeho vedení, a první viceprezident Afghánistánu je proíránský politik šíita Mohamed Fahim. A nakonec, jako bonus Teheránu, trvají USA na tom, aby po roce 2015 mohly ponechat v zemi své vojáky, kteří mají bránit místním dzihádistům v zúčtování se šíity.

Jenže Teherán již zřejmě nepotřebuje americké vojáky v Afghánistánu. Má smlouvy o strategickém partnerství jak s Irákem, tak i Afghánistánem, a podporuje, jako svého času v Iráku, postoj Hamída Karzaje, který spočívá v nepodepsání bilaterální bezpečnostní smlouvy s Washingtonem. Znamená to stažení všech vojsk západní koalice podle iráckého scénáře. Ale možná, že podle íránského?

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*