USA uvalily sankce proti výzkumnému ústavu, který se podílel na vývoji ruské vakcíny proti COVID-19

USA uvalily sankce proti výzkumnému ústavu, který se podílel na vývoji ruské vakcíny proti COVID-19

Spojené státy uvalily sankce na pět ruských výzkumných ústavů. Příslušný dokument byl zveřejněn Úřadem průmyslu a bezpečnosti na webových stránkách federálního registru.

Tyto organizace jsou podezřelé z práce na chemických a biologických zbraních.

Na sankční seznam se dostal i výzkumný ústav ministerstva obrany, který se podílel na vývoji ruské vakcíny proti Covid-19.Sankce byly uvaleny proti 33. ústřednímu výzkumnému a zkušebnímu ústavu, 48. ústřednímu výzkumnému ústavu v Kirově a Sergijevě Posadu, 48. výzkumnému ústavu v Jekatěrinburgu a Státnímu výzkumnému ústavu organické chemie a technologie.

V červnu prověřoval 48. Centrální výzkumný ústav ruskou vakcínu proti koronaviru na toxicitu, bezpečnost, imunogenitu a ochrannou účinnost. Ředitel Centra epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, kde byla tato vakcína vyvinuta, poděkoval vedení a zaměstnancům ústavu za kvalitní práci.

Zahrnutí těchto organizací do seznamů amerického ministerstva obchodu znamená, že americké orgány ukládají omezení vývozu, zpětného vývozu a převodu zboží v souladu se stávajícími pravidly pro fyzické osoby a organizace, které představují riziko pro národní bezpečnost a zájmy zahraniční politiky Spojených států.

První vakcína vyvinutá Výzkumným ústavem epidemiologie a mikrobiologie a  pojmenována Sputnik V byla zaregistrována v Rusku začátkem tohoto měsíce. Podle vědců poskytuje dvoukomponentní vakcína imunitu vůči koronaviru po dobu nejméně dvou let.

V rozhovoru pro televizní stanici Rossiya 24, ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že v září bude připravena druhá vakcína proti COVID-19.

„V září bude připravena další vakcína … lék vyvíjí slavný Vector Institute v Novosibirsku,“ řekl Putin.

Putin poznamenal, že první ruská vakcína Sputnik V a druhá vakcína s největší pravděpodobností budou soutěžit, a také vyjadřil naději, že nový lék bude stejně účinný jako ten předchozí, který byl zaregistrován začátkem tohoto měsíce.

„Udělali jsme vše potřebné k tomu, aby jsme [vakcínu] registrovali. A tento stav je další studií tohoto léku během jeho hromadné distribuce,“ uvedl. Udělali jsme to v přísném souladu s ruským zákonem, “vysvětlil Putin.

Prezident Putin poznamenal, že jeho dcera byla očkována vakcínou Sputnik V a vyvinula si protilátky, což prokazuje její bezpečnost a účinnost.

Jeho poznámky přišly jen několik dní poté, co ruská agentura na ochranu práv spotřebitelů Rospotrebnadzor odhalila, že Research Center Vector má v úmyslu dokončit klinická hodnocení své vakcíny na COVID-19 v září.

Agentura dodala, že všichni dobrovolníci, kteří se účastní klinických testů vakcíny na COVID-19, se cítí dobře.

„V první fázi bylo očkováno 14 osob a ve druhé fázi 43 dalších. Dalších 43 dobrovolníků z kontrolní skupiny dostalo placebo,“ uvedl Rospotrebnadzor.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “USA uvalily sankce proti výzkumnému ústavu, který se podílel na vývoji ruské vakcíny proti COVID-19

  • Celá PR akce kolem koronaviru byla spuštěna, aby vydělaly farmaceutické firmy na vakcíně. USA jen čekaly, až bude jistá celosvětová poptávka. Díky ruským vědcům přijdou o trh na polovině planety. To musí bolet. Hysterická reakce USA je pak logická.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*