USA tvrdí, že Venezuela zablokovala dodávky pomoci na přechodu, který nebyl nikdy ani otevřený

USA tvrdí, že Venezuela zablokovala dodávky pomoci na přechodu, který nebyl nikdy ani otevřený

Fotografie a videa ropných tankerů a přepravních kontejnerů blokujících most mezi Venezuelou a Kolumbií byly použity jako důkaz, že Caracas „blokuje“ americkou humanitární pomoc. Až na skutečnost, že tento most nebyl nikdy otevřen pro provoz.     

Most přesně vystihuje tlaky představitelů Washingtonu ukázat demokraticky zvolenou vládu Venezuely jako nepřátelskou vůči lidem a vybudovat podporu pro samozvaného prezidenta Juana Guaidoa, podporovaného Spojenými státy. Americký konvoj USAID dorazil do Kolumbie minulý týden v pátek, ale média uvedla, že vláda prezidenta Nicolase Madura jej „zablokovala“ tím, že vytvořila ohraničení a překážky na mezinárodním mostu Tienditas.Americký ministr zahraničí Mike Pompeo použil tuto fotografii k tvrzení, že „venezuelská armáda na rozkaz Madury zablokovala kamiony a tankery s humanitární pomocí. Madurův režim MUSÍ DOVOLIT, ABY SE POMOC DOSTALA K HLADOVĚJÍCÍM LIDEM“.

Mainstreamová média, která běžně prověřují každé slovo, které pronese prezident Donald Trump a jeho úředníci v kabinetu, zcela ignorovala reagovat na směšné tvrzení Pompea. Nezávislí novináři a pozorovatelé však odhalili, zatímco kontejnery mohly být umístěny venezuelskou armádou, most byl již ve skutečnosti zablokován na kolumbijské straně. Ve skutečnosti, zběžný průzkum internetu ukazuje, že most nebyl nikdy skutečně otevřen pro provoz.

Cílem tohoto mostu bylo spojit Cucutu v Kolumbii a Ureñou ve Venezuele přes řeku Tachira. Podle místních médií byly stavební práce dokončeny na počátku roku 2016. V té době však Columbie zablokovala hranice s Venezuelou kvůli exodu až čtyř miliónů Venezuelanů, kteří tvrdili, že v jejich vlasti jsou ekonomické problémy a hlad.

Fotografie z roku 2017 ukazují, že oplocení a betonové desky blokují most z kolumbijské strany, jak poukázal bloger Justin Emery.  

Přestože venezuelská pohraniční stráž nedovoluje vstup pro vozidla USAID, oba mosty zůstávají otevřené pro přes-hraniční dopravu. Tak proč americká vláda a většina západních sdělovacích prostředků tvrdí, že je humanitární pomoc blokována za pomocí fotografií nefunkčního mostu Tienditas? Adam Johnson napsal pro portál FAIR, že celá aféra je „transparentní, cynická PR strategie, která má delegitimizovat latinskoamerickou vládu,“ kterou se USA snaží svrhnout.

Johnson poukázal na to, že zvláštní vyslanec ministerstva zahraničí pro „svobodu a demokracii“ ve Venezuele Elliott Abrams již v minulosti zneužíval humanitární pomoci pro dodávky zbraní americkým militantům v Latinské Americe.

Neexistují žádné pochybnosti, že cíle amerických představitelů, kteří vedou politiku venezuelské vlády, je změna režimu v Caracasu. Zdá se, že upřednostňovaný způsob, jak to učinit, je přesvědčit obyvatele Venezuely – nebo ještě lépe armádu – aby se odvrátili od Madura a přidali se ke Guaidovi.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*