USA tlačily na Norsko, aby zatklo a vydalo Snowdena a zabavilo mu všechna zařízení

USA tlačily na Norsko, aby zatklo a vydalo Snowdena a zabavilo mu všechna zařízení

Spojené státy opakované žádaly Norsko, aby zadrželo a deportovalo informátora Edwarda Snowdena, kdyby se pokusil vstoupit na jejich území, v důsledku jeho odtajnění globálního sledování ze strany USA, uvedla norská média, která citovala americkou oficiální žádost.

Norské ministerstvo zahraničních věcí obdrželo první dopis od Washingtonu krátce poté, co se dostaly na veřejnost informace od bývalého zaměstnance Národní bezpečností agentury (NSA), který uvízl na moskevském letišti Šeremetěvo.

Poznámka ze dne 27. června 2013, byla citována norskou stanicí NRK: „Žádáme, pokud se americký občan Edward J. Snowden pokusí vstoupit na území Norska, prostřednictvím jakýchkoli prostředků, aby to norská vláda okamžitě oznámila velvyslanectví a vrátila Snowdena do Spojených států prostřednictvím odepření přístupu, deportace, vyhoštěním nebo jinými zákonnými prostředky.“

NSA informátor Edward Snowden Foto : PressTV
NSA informátor Edward Snowden Foto : PressTV

Ve stejný den, skandinávská kancelář FBI dostala další dopis adresovaný orgánům Norska, Švédska a Finska. V dopise byl Snowden popsán jako trestný uprchlík a vyzýval je, aby informovaly americký personál, v případě, že si informátor rezervuje z Moskvy let do jedné z jejich zemí.

Tyto korespondence následovaly po samostatné zprávě adresované norskému ministerstvu zahraničních věcí ze dne 4. července 2013, se žádostí aby byl Snowden zatčen a vydán, kdyby se pokusil vstoupit na norské území. „Spojené státy naléhavě žádají, aby byl Snowden držen ve vazbě, pokud bude zatčen,“ stálo ve zprávě.

Obsah zprávy, kterou odhalily norské média, ukazuje, jak zoufale USA chtěly, aby se Snowdenovy informace nedostaly na veřejnost.

„Velvyslanectví žádá zabavení veškerého zařízení v důsledku trestných činů. To zahrnuje veškeré počítačové zařízení, elektronická zařízení pro ukládání dat a další druhy elektronických médií.“

„Nejproblematičtějším aspektem z americké strany a jejich žalostných žádostí je, že Snowdenovi by bylo odepřeno jeho mezinárodní právo požádat o azyl dříve, než by byl zatčen,“ řekl NRK Snoedenův právník Ben Wizner.

„To co mě trápí je fakt, že pokud by se Snowden ukázal v jedné z těchto zemí, tak by měl být okamžitě vydán- před tím, než by měl šanci odvolat se na svá humanitární a mezinárodní práva,“ uvedl jeho právník.

„Jediná korektní odpověď od politických vůdců Norska nebo jakékoliv jiné svobodné společnosti, by měla znít, že je to otázka práva a ne politiky. A to, že podle mezinárodního práva, někdo, kdo ne obviněn z politického činu, má právo vznést žádost o azyl předtím, než se vůbec začne probírat otázka jeho vydání.“

Snowden byl pozván do Norska, aby obdržel prestižní cenu od Bjørnson Academy for freedom of expression.

Nicméně, stále není jasné, zda by Norsko Snowdena zatklo, kdyby se pokusil vstoupit do země.

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “USA tlačily na Norsko, aby zatklo a vydalo Snowdena a zabavilo mu všechna zařízení

  • · Edit

    Díky odvážným lidem jako je Snowden, se lidstvu pomalu otevírají oči a vidí, že SS jsou špinavci nejhustšího zrna!!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*