USA se zoufale snaží ukrást iniciativu Ruska v boji proti islámskému státu

USA se zoufale snaží ukrást iniciativu Ruska v boji proti islámskému státu

Prohlášení Washingtonu o připravenosti zahájit pozemní operaci v Sýrii a Iráku je jasným znamením, že jsou Spojené státy odhodlány ukrást Rusku iniciativu v boji proti teroristům islámského státu, neboť by to pomohlo Baracku Obamovi zachránit si svou tvář, řekli oslovení odborníci tiskové agentuře TASS.

Na konci minulého týdne, ministr obrany Ashton Carter uvedl, že protiteroristická koalice vedená Spojenými státy je připravena k zahájení pozemních operací v Sýrii a Iráku ve snaze zachránit před teroristy města Raqqa a Mosul- klíčové bašty militantů islámského státu. „Legendární vzdušná výsadková 101. divize brzy nasadí 1800 vojáků do Iráku na pomoc v boji proti islámskému státu,“ uvedl Carter v článku publikovaném v deníku Politico. Toto rozhodnutí bylo dohodnuto s předními americkými vojenskými úředníky a jejich spojenci, včetně Francie, uvedl Carter. „Nyní je ten pravý čas, udělat ještě více,“ dodal Carter.

Ilustrační obrázek Foto: TASS
Ilustrační obrázek Foto: TASS

Syrští a iráčtí představitelé vystoupili proti účasti cizích vojsk v boji s islámským státem na území své země.

Zástupce ředitele moskevského Úřadu pro záležitosti USA a Kanady, pod Ruskou akademií vět Viktor Kremeňuk věří, že Washington učinil rozhodnutí ve prospěch pozemní operace v Sýrii a Iráku z toho prostého důvodu, že se bojí ztráty vedoucího postavení ve světě. „Bílý dům se děsí myšlenky, že Kreml bude mít všechny zásluhy v dosažení vítězství nad islámským státem. Rusko je velice účinné při odstraňování teroristů, vojenských zařízení a ropné infrastruktury v Sýrii. Spojené státy to popsaly jako výzvu, protože republikáni v Kongresu již dlouhou dobu kritizují Baracka Obamu za to, že je „příliš pasivní a váhavý,“ řekl Kremeňuk tiskové agentuře TASS.

„Obamovo druhé funkční období vyprší v listopadu. Jaké dědictví zanechá světu tento nositel Nobelovy ceny za mír za své dva funkční období? Vojenské intervence v Afghánistánu a Iráku neobnovily mír v obou zemích. Devastace, chudoba a terorismus jsou na vzestupu. Obama potřebuje na Středním východě alespoň něco, co by mohlo vypadat jako vítězství. Nemá čas zůstat nečinný na vedlejší koleji a čekat na Putinovo vítězství nad islámským státem,“ uvedl Kremeňuk.

Podle jeho názoru, účely pozemní operace, kterou oznámil Pentagon, s pomocí arabských spojenců Spojených států a nepřímé účasti Evropanů, umožní Američanům, převzít kontrolu nad ropnou produkcí islámského státu v irácké provincii Mosul a zbaví militanty multi-miliardového příjmu, stejně jako odstraní centrum extremistické aktivity v syrském městě Raqqah.

Kremeňuk také upozornil na skutečnost, že v průběhu prezidentských předvolebních debat, kandidáti vyjadřovali nespokojenost nad aktuálním stavem americko-ruských vztahů, jelikož obě země čelí společné hrozbě radikálního islamismu. „V případě, že Pentagon zahájí pozemní operaci v Irku, a zejména v Sýrii, tak se objeví příležitost k posílení spolupráce mezi Washingtonem a Moskvou. Tyto okolnosti mají zvláštní význam pro úspěch syrských rozhovorů v Ženevě, které proběhnou koncem ledna. Pak bude možné dosáhnout zmírnění napětí přes ukrajinskou krizi a případné zrušení protiruských sankcí,“ věří Kremeňuk.

Šéf Mezinárodního bezpečnostního centra Ruské akademie vět, Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů IMEMO, Alexey Arbatov se domnívá, že zásah ruských leteckých sil rozdmýchal Amerikou deklarovanou pozemní operaci v Sýrii a Iráku. „S podporou ruského letectva, síly loajální syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi získali reálnou šanci zachránit řadu vesnic z rukou islámského státu. Na území bombardovaném Spojenými státy k ničemu takovému nedochází,“ uvedl Arbatov.

Loading...

Podobné články

3 Komentáře “USA se zoufale snaží ukrást iniciativu Ruska v boji proti islámskému státu

  • Takže další US invaze a zapíchnou tam pár EU vlajek ? Otázkou ovšem je, jestli moc USA už neklesla natolik, že je někdo nepředběhne.

  • V tomto regionu nedovolí USA, aby získalo vliv Rusko a naopak. Proto USA podporují IS i když tajně.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*