USA se stávají čím dál bizarnějšími…

USA se stávají čím dál bizarnějšími…

To, čím nás zásobuje stále ještě zřejmě rozhodující velmoc Západu, je tak chaotické a bizarní, že i ve chvílích, kdy jde do tuhého se člověk za chvíli otřese a přestává ji brát vážně.

Ne nejde jenom o téměř standartní následné vylučování toho, co krátce předtím řekl samotným prezidentem Trumpem, nejde jenom o jeho vždy přepísklá prohlášení, jak například velebící zjevně nejfanatičtější islámskou zemi světa Saudskou Arábii či obdobně šovinistické a megalomanské Polsko, jde a možná ještě více o to, jak si počíná americká opozice a média v tzv. ruské stopě údajného ovlivnění amerických voleb prezidenta.

Ne skutečně nejde o to, zda člověk stojí či nestojí na straně Trumpa či proti němu, tak jak tím žijí světoví politici i média. To by totiž bylo příliš jednoduché. Už jen ten faktor času, to čekání, zda se za rok změní či nezmění preference republikánských voličů důvěřujících zatím pevně svému prezidentovi, spojený s narůstajícím agresivním tlakem na jeho odstranění vytváří v Americe situaci ne nepodobnou předstupni možné občanské války. Něco na způsob války Severu proti Jihu.A tak se například nyní všichni utápějí v hodnocení detailů informace o setkání našeho – ano našeho – Donalda Trumpa juniora – vždy je to napůl Čech a jako jediný z rodiny obstojně mluví česky a v mládí trávil prázdniny u svého dědečka Zelníčka na Moravě a všichni zlověstně promlouvají, zda už to jeho otci přivodí pád či nikoliv a jaksi ztrácí se zřetele, že přestává jít o osud Trumpa, ale jde o osud jejich země.

Samozřejmě, nám to zase tak nemusí vadit.

Svět se stává multipolárním, kde je přepisováno blokové uspořádání a ať se to někomu líbí či nelíbí, budou posilována nová partnerství. Rozhodně tedy neplatí, že by ve všem záleželo na USA, někdy ano, někdy ne. Někdy se domluví Čína – Rusko – Francie – Německo, jindy se domluví USA – Rusko, jindy se se spojí všichni proti USA. Žijeme ve střední Evropě, nikdo nás neohrožuje (i když jako idioti vysíláme vojáky do Pobaltí) a případné politicky hysterické akce, jak tomu bylo při odvolávání nejsilnějšího politika v zemi v zemi, po měsíci vyhrocené vášně úspěšně srazily průzkumy veřejného mínění, které nastavily pravdivé zrcadlo, kdo si jak stojí. A my už se jen líně můžeme pohybovat k našim volbám, protože vítěz je jasný a soutěží se jen o to, kdo z politické scény vypadne…

A možná i s tímto nadhledem můžeme posuzovat budoucnost USA. Nejsou už jedinou osou světa. Mohou zažít svůj pád jako svého času Sovětský svaz a možná by to bylo i pro jejich budoucnost i dobře, uvědomí-li si, že se musí změnit a změní se…

Současný stav je totiž pro USA těžko udržitelný…
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*