USA se snaží přesvědčit EU, aby zachovala protiruské sankce

USA se snaží přesvědčit EU, aby zachovala protiruské sankce

Tento vývoj přišel několik týdnů poté, co Matteo Salvini, italský ministr vnitra a místopředseda vlády, odmítl protiruské sankce EU, které označil za „sociální, kulturní a ekonomické šílenství“.    

Americký náměstek ministra zahraničí pro plánování politik David Tessler naléhal na EU, aby zachovala sankce vůči Rusku, informoval deník Financial Times.„Cítíme velmi silně, že sankce musí zůstat zachovány, dokud neuvidíme změnu chování, kterou požadujeme po ruské vládě,“ uvedl.

S odvoláním na postoj Říma, že sankce EU proti Rusku ekonomicky poškozují Itálii, Tessler uvedl, že „náklady na sankce jsou pro každého“ a že „nemohou existovat sankce bez nákladů“.

Jeho poznámky přišly poté, co italský ministr vnitra a místopředseda vlády Matteo Salvini označil protiruské sankce jako „sociální, kulturní a ekonomické šílenství“.

„Slyšeli jsme, že Evropa chce urychlit tyto věci automatickým obnovením, aniž by se ptala na názory členských států. Pokud nás požádají, abychom takovou věc spolkli, prostě řekneme ne,“ řekl Salvini.

Salvini dodal, že režim sankcí „nemá smysl a nemá žádný pozitivní účinek,“ s tím, že může skončit během následujících dvanácti měsíců.

Dne 13. září Evropská unie prodloužila o dalších šest měsíců sankce proti ruským jednotlivcům a subjektům kvůli údajným „akcím, které podkopávají nebo ohrožují územní celistvost“ Ukrajiny.

Koncem ledna bývalý americký viceprezident Joe Biden připustil, že Spojené státy musely na své evropské partnery vyvinout tlak, aby zavedly hospodářské sankce proti Moskvě po referendu na Krymu v roce 2014.

„Nechtěli se žádnou částí podílet na sankcích vůči Rusku. Měli jsme na ně vliv. V podstatě to bylo: musíte to udělat. A díky Bohu, Angela Merkelová byla v té době dostatečně silná, aby se postavila (i když se jí to nelíbilo) za nás,“ řekl Biden.

Brusel nejprve uvalil omezení na Rusko v roce 2014 v důsledku erupce ukrajinského konfliktu a sjednocení Krymu s Ruskou federací v důsledku referenda.

Rusko opakovaně odmítlo jakýkoli zásah do krize východní Ukrajiny a uvedlo, že není žádnou součástí konfliktu. Jako odvetný krok Moskva zavedla potravinové embargo na země účastnící se sankcí.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*