USA se snaží „osvobodit“ střední Evropu od její závislosti na ruské energii

USA se snaží „osvobodit“ střední Evropu od její závislosti na ruské energii

Spojené státy se zavázaly podpořit investice do energetiky Tří moří 1 miliardou dolarů, uvedl polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz během tiskového briefingu na 56. mnichovské bezpečnostní konferenci a dodal, že americká podpora je „velmi důležitým prohlášením, které dokazuje, jak vážně Spojené státy americké zachází s iniciativou Tří moří. “Czaputowicz uvedl, že USA chtějí ukázat svou podporu zapojením se do rozvoje středoevropské infrastruktury zemí Tří moří, mezi které patří 12 zemí – Rakousko, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

„Prostředky budou moci být použity na zvýšení přenosu energetických zdrojů a zlepšení stavu infrastruktury,“ uvedl.

Ministr zahraničí uvedl, že summit iniciativy Tří moří se bude v roce 2020 konat v Estonsku. Zaměří se na rozvoj silniční a železniční infrastruktury na severojižní ose Tří moří a na energetickou infrastrukturu.

Czaputowicz vysvětlil, že hlavním problémem je vytvoření možnosti přenosu plynu mezi zeměmi, což bude přínosem pro členské státy Tří moří, jakož i pro země, jako je Ukrajina.

Ministr zdůraznil, že podpora USA by měla být vykládána jako tlak na to, aby se země v tomto regionu staly nezávislými na dodávkách ruských energetických zdrojů, a že tuto záležitost považuje za pokus USA angažovat se v záležitostech tohoto regionu.

„Jsou to velmi důležitá gesta, která ukazují, že USA mají v této části Evropy své pamětihodnosti, a to je pro nás velmi důležité,“ zdůraznil polský ministr zahraničí.

Czaputowicz dodal, že země Tří moří také chtějí udržovat transatlantické vztahy a životnost a účinnost NATO.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo již dříve v Mnichově oznámil, že USA se zavázaly převést až 1 miliardu dolarů zemím iniciativy Tří moří na podporu investic do energie.

Pompeo ujistil, že tyto prostředky budou převedeny prostřednictvím DFC International Development Finance Corporation s podporou amerického kongresu. Ministr tvrdil, že cílem je „oživit soukromé investice“ v energetických odvětvích členských států.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*