USA se rozhodly poskytnout Ukrajině smrtící zbraně, Rusko varuje před novým krveprolitím

USA se rozhodly poskytnout Ukrajině smrtící zbraně, Rusko varuje před novým krveprolitím

Mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová prohlásila, že Spojené státy poskytnou Ukrajině „lepší obranné schopnosti v rámci úsilí pomoci Ukrajině vybudovat dlouhodobou obrannou kapacitu k obraně její svrchovanosti a územní celistvosti a k odrazení agrese.“ Mezi těmito zbraněmi budou protiraketové střely FGM-148 Javelin vyrobené v USA uvedla úřednice. Americká média oznámila ve stejný den, že prezident Donald Trump schválil plán na zajištění smrtících zbraní pro Kyjev, včetně prodeje raket, i když to nebylo uvedeno v prohlášení ministerstva zahraničí.

Tento krok zintenzivňuje americkou podporu ukrajinské armádě. USA již dříve poskytly Ukrajině podpůrné vybavení a školení a dovolily soukromým společnostem prodávat některé ruční zbraně, jako jsou pušky. Ministerstvo zahraničí schválilo 20. prosince licenci pro americké výrobce, kteří prodávají na Ukrajinu střelné menší zbraně, včetně útočných pušek, bojových brokovnic, tlumičů a vojenských dalekohledů. Součástí balíčku je licence na prodej ostřelovacích pušek Barrett M107A1 a munice v hodnotě 41,5 miliónů. Mluvčí Heather Nauertová uvedla, že tato licence není „nic nového“, protože Ukrajina již dříve koupila malé množství takových zbraní.Tato akce byla aktivně podpořena jak vysokými představiteli národní bezpečnosti v Bílém domě, tak i členy Kongresu. Prezident Trump schválil plán založený na návrzích ministerstva zahraničí a Pentagonu.

Americké zintenzivnění podpory pro ukrajinskou armádu přichází uprostřed diskuzí o vyslání mírových jednotek OSN na východ Ukrajiny. Existují zásadní neshody ohledně toho, jak a kde budou mírové jednotky působit, zejména pokud jde o to, zda budou nasazeny pouze na „konfliktní linii“ mezi separatisty a vládou. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zaznamenala v tomto měsíci nejméně 1 000 přestupků proti příměří.

Tento krok pravděpodobně dále poškodí již tak roztříštěné vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Ruský prezident Vladimír Putin varoval, že americká pomoc tento konflikt jen vystupňuje. „Spojené státy jednoznačně tlačí ukrajinské orgány k novému krveprolití,“ uvedl ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Ryabkov ve svém prohlášení z 23. prosince. Podle něj toto rozhodnutí učiní konflikt pouze smrtelnější a naznačil, že Rusko by mohlo být přinuceno reagovat. Ryabkov dále uvedl, že USA si již nemusejí hrán na zprostředkovatele. „Nejsou zprostředkovatel, jsou komplicem v podněcování války.“ Rusko 18. prosince stáhlo své důstojníky ze Společného centra pro kontrolu a koordinaci (JCCC) a obvinilo ukrajinskou stranu, že brání jejich práci a omezuje přístup na frontu. Rozhovory mezi Kurtem Volkerem, zvláštním vyslancem USA na Ukrajině a Vladislavem Surkovem, poradcem Kremlu selhaly.

Pokud bude toto rozhodnutí implementováno, mohlo by to způsobit, že konflikt na Donbasu se přesune s chladného na teplý, nebo dokonce na horký. Kyjev uvidí tento krok jako výslovný projev americké podpory k provokaci do agresivnější pozice. Když budou americké zbraně proudit, Ukrajina bude tlačit ještě silněji k vojenskému řešení. USA tvrdí, že zbraně jsou „obranné“, ale pušky velkých kalibrů a protitankové zbraně se používají jak pro obranu tak i útok. Ukrajina je tak nestabilní, že nezaručila žádná ustanovení obsažená v dohodě, že se zbraně nedostanou do špatných rukou.

Ukrajina je sotva schopna za tyto dodávky zaplatit. Pokud opravdu není schopna zaplatit, jak administrativa vysvětlí potřebu utrácet peníze za poskytování zbraní svému devátému největšímu vývozci zbraní na světě? Ukrajinský prezident Petro Porošenko spustil program, díky kterému se má země stát jedním z pěti světových globálních poskytovatelů zbraní. Ukrajina doufá, že se stane významným vývozcem zbraní do zemí NATO.

Toto rozhodnutí nevyhnutelně zhorší již tak špatné vztahy mezi USA a Ruskem. Představte si, že by Rusko udělalo totéž v Kanadě, Mexiku nebo na Kubě! Zavřely by USA před takovým krokem oči? Rozhodně ne. Moskva bude muset odpovědět. Například by mohla mimo jiné dodat více zbraní samozvaným republikám na východě Ukrajiny. Tento krok eskaluje porušování příměří na východní Ukrajině v době prezidentského boje v Rusku a podkope šance na úspěch Minských dohod. Ale to nebude pro Spojené státy nijak prospěšné. Nechat se vtáhnout do jiného konfliktu tak daleko od svých hranic, je poslední věc, kterou teď Amerika potřebuje.

 

(Strategic-culture/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Wikipedia)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*