USA rozšiřují největší vojenskou středovýchodní základnu v Kataru

USA rozšiřují největší vojenskou středovýchodní základnu v Kataru

Katar s Spojené státy zahájily projekt na rozšíření již teď největší vojenské základny Washingtonu na Středním východě, přičemž obě strany diskutují o „trvalé“ americké přítomnosti v zemi.       

Obě strany „položily základní kámen pro expanzi“ letecké základny al-Udeid, která se nachází 35 km jihozápadně od hlavního města Dohá, informovala oficiální katarská tisková agentura (QNA).Projekt zahrnuje „výstavbu kasáren a budov sloužících k podpoře společného bezpečnostního úsilí a zlepšení kvality života vojsk umístěných na letecké základně,“ uvedla agentura.

Agentura QNA uvedla, že projekt na expanzi „podtrhuje závazek Kataru k prohloubení strategických vojenských vztahů se Spojenými státy.“

„Katar a jeho strategický spojenec USA pracují na nákresu cestovní mapy pro budoucnost bilaterálních vztahů,“ včetně přidání letecké základny al-Udeid na seznam amerických stálých vojenských základen,“ uvedla agentura.

S odkazem na tiskovou konferenci, která následovala po zahájení projektu, americký Chargé d’Affaires Ryan Gliha označil Katar za „nepostradatelného partnera pro Spojené státy.“

„Dnes jsme byli svědky otevření nového stavebního projektu…. v co doufáme, že v příštích letech a měsících budeme moci posilovat bilaterální vazby,“ uvedl. „V uplynulých patnácti letech jsme již v al-Udeid utratili miliardy dolarů, abychom podpořili naše operace… Jsou nezbytné pro boj proti Daeš (islámskému státu) a naší schopnosti vést koalici.“

Měl na mysli leteckou vojenskou kampaň proti údajným cílům islámského státu v Iráku a Sýrii ze strany koalice pod vedením USA, která se skládá z mnoha spojenců Washingtonu.

V objektu sídlí přibližně 10 000 amerických vojáků, stejně jako bojové letouny, vybavení a střelivo. Poskytuje také služby ostatním členům koalice.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*