USA poskytnou Ukrajině více smrtících zbraní k úderu na Krym a Donbas

USA poskytnou Ukrajině více smrtících zbraní k úderu na Krym a Donbas

Amerika bude Ukrajině nadále poskytovat pomoc a problémy spojené se změnou moci ve Spojených státech nebudou v tomto procesu překážkou. Joe Biden během své předvolební kampaně prohlásil, že bude nadále poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině a dalším zemím bývalého SSSR.

Lze očekávat, že Spojené státy zvýší „nezbytnou hospodářskou a vojenskou podporu“ pro Ukrajinu. Ve skutečnosti jde o „smrtící zbraně“, které Ukrajina potřebuje „k obraně své územní celistvosti“.

Již dříve USA vyslaly na Ukrajinu asi 200 nejmodernějších protitankových střel Javelin FGM-148E. Komplexy byly rozmístěny na hranicích s Ruskem v oblasti Chersonu a Donbasu. Nicméně se proslýchá, že některé systémy se ztratily a pravděpodobně byly prodány někomu jinému, tohle alespoň píšou na sociálních sítích.Kromě toho jsou v Černém moři u Krymu ve službě dva hlídkové čluny typu „Island“ (Spojené státy je darovaly Ukrajině). Ty čluny mohou být vyzbrojeny protilodními střelami a dalšími útočnými zbraněmi.

Podle ukrajinského velvyslanectví ve Spojených státech má Washington v úmyslu předat v blízké budoucnosti Kyjevu tři hlídkové čluny třídy Island. Tři posádky dorazily do Spojených států, aby absolvovaly desetitýdenní výcvikový kurz ve městě Baltimore.

Američané také plánují posílit ukrajinské námořnictvo 16 moderními hlídkovými čluny Mark VI. Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba čeká na dalších šest lodí zdarma, zatímco zbytek bude pořízen na náklady ukrajinského obranného rozpočtu. Celkové náklady projektu činí 600 milionů dolarů.

Za zmínku stojí, že čluny Mark VI mohou být vybaveny dvěma automatickými dělostřeleckými děly ráže 25 mm, automatickými granátomety Mk 19 ráže 40 mm a mohou být kompatibilní s řízenými střelami BGM-176B Griffin, schopnými zničit jak povrchové, tak pozemní cíle.

Pozornost přitahují i cvičení, která spolu s Ukrajinou provádějí Spojené státy.

Každoroční válečné hry Sea Breeze v Černém moři se konají za účelem nacvičování scénářů „osvobození okupovaných území“.

Ve vzdušném prostoru u hranic Ruské federace pravidelně hlídkují strategické bombardéry a průzkumná letadla.

Již dlouho je známo, že američtí vojenští poradci působí v ukrajinské armádě.

Je také alarmující, že v listopadu 2020 navštívili zástupci elitních námořních sborů frontovou zónu v Donbasu.

Republikán Donald Trump pozastavil vojenskou pomoc Kyjevu na čtyři roky, ale Biden a jeho tým vše vrátí zpátky.

Demokraté by mohli získat příděl vysokých částek z amerického rozpočtu na rok 2021, aby posílili bojovou kapacitu ukrajinské armády. V roce 2021 USA na tyto účely vynaloží o 25 milionů dolarů více. Do rozpočtu je zahrnuto celkem 250 milionů dolarů na posílení ukrajinských ozbrojených sil.

Biden má osobní motivy, aby jednal s Kyjevem. Před několika lety byl neoficiálním kurátorem ukrajinského směru a objevil se ve skandálu souvisejícím s aférou jeho syna Huntera a plynárenského oligarchy Nikolaje Zločevského. Ti ukrajinští občané a média, která o tomto příběhu psala, už byli na černé listině a sankcionováni.

Vyšlo najevo, že novým ředitelem CIA se stane William Burns, který v minulosti působil jako velvyslanec USA v Rusku. Podle Foreign Policy by se Bidenovým blízkým poradcem mohl stát Mike Carpenter, bývalý náměstek ministra obrany pro Rusko, Ukrajinu a Eurasii.

Bývalý ukrajinský ministr zahraničních věcí Pavel Klimkin nevylučuje zvýšení dodávek smrtících zbraní na Ukrajinu. Rusko tak může zaznamenat nárůst počtu vojenských provokací. Trump se k tomu všemu stavěl neutrálně, ale jeho čas netrval dlouho.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Komentář “USA poskytnou Ukrajině více smrtících zbraní k úderu na Krym a Donbas

  • Ukrajinci jsou jako spojenci nespolehliví. Nejprve šli s Hitlerem na Stalina a když se to otočilo, šli se Stalinem na Hitlera. Chybí jim hrdost a pro svůj prospěch se spojí s kýmkoliv. Neví, že pro Ukrajinu je přirozeným spojencem Rusko. Ale co čekat od národa, který nechá ležet ladem nejúrodnější a rozsáhlé lány půdy a raději odchází na Západ dělat podřadnou práci.
    USA to tam nebudou mít jednoduché, protože Ukrajinci prodají vše, co jim tam USA pošlou a nebudou to právě okamžitě potřebovat. Finanční pomoc se rozkrade v týž den, kdy dorazí na ukrajinské účty.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*