USA ponechaly v zemi armádu, aby kradly syrskou ropu! Čekal někdo něco jiného?!

USA ponechaly v zemi armádu, aby kradly syrskou ropu! Čekal někdo něco jiného?!

Americký ministr obrany Mark Esper vysvětlil na úterní konferenci, že ve východní Sýrii budou rozmístěny nové síly USA na ochranu ropných polí. Reportérka CNN Barbara Starrová na něj naléhala, zda bude americká vojenská mise bránit ruským nebo syrským vládním silám v přístupu k ropě v provincii Dajr az-Zaur. Esper byl nucen přiznat, že mise byla navržena tak, aby zabránila tomu, aby se ropa a z ní generované příjmy používaly jakoukoli jinou skupinou, než Syrskými demokratickými silami (SDF), jinak označovanými jako kurdská milice, která byla americkými spojenci v boji proti ISIS.Vysloužilý generál Barry McCaffrey si položil otázku, zda se USA uchýlily k pirátství a zdůraznil, že ropa v Dajr az-Zaur je majetkem Sýrie. „Mezinárodní právo usiluje o ochranu přesně takového vykořisťování,“ uvedla profesorka právnické školy Emory a ředitelka Centra pro mezinárodní a srovnávací právo. „Nejde jen o pochybný tah, ale také to vyšle zprávu celému regionu a světu, že Amerika chce tuto ropu ukrást,“ řekl Bruce Riedel, bývalý poradce pro národní bezpečnost.

„Jsme pryč. Ale necháváme vojáky, aby zajistili ropu. A možná budeme muset o ropu bojovat. To je v pořádku. Možná chce tuto ropu i někdo jiný, v tom případě půjde o sakra boj. Ale je tu obrovské množství ropy,“ prohlásil prezident Trump poté, co oznámil smrt Baghdadiho.

„Necháváme si ropu,“ řekl prezident Trump na pondělním shromáždění v Chicagu. „Pamatujte si to. Vždy jsem říkal: udržte ropu. Chceme si ponechat ropu – 45 milionů dolarů měsíčně.“

„Možná mám v úmyslu uzavřít dohodu s ExxonMobilem nebo jednou z našich velkých společností, aby tam šli a udělali to správně … a rozložili bohatství,“ řekl prezident Trump během tiskové konference.

Sýrie před válkou produkovala kolem 400 000 barelů ropy denně z četných rafinérií roztroušených po celé zemi. Dokument MMF v roce 2016 odhadoval, že produkce sklouzla na pouhých 40 000 barelů denně.

Úředníci obrany zdůrazňují, že vojenský cíl je zabránit ISIS ve využívání ropných zdrojů v Dajr az-Zaur k financování možné obnovy, namísto toho, aby přiznali, že USA chtějí drancovat zdroje v Sýrii pro svůj vlastní prospěch, což by přineslo zpět vzpomínky na prezidenta George W. Bushe a viceprezidenta Dicka Cheneye v Iráku, kde rabovali jednoho z největších producentů ropy na světě a na prezidenta Obamu, který raboval libyjská ropná pole.

Americký poradce pro národní bezpečnost Robert O’Brien řekl: „Budeme tam nějakou dobu, abychom si nad nimi udrželi kontrolu a zajistili, že nedojde k obnovení ISIS a ujistili se, že Kurdové budou mít také nějaké příjmy z ropného pole, “ řekl při rozhovoru s NBC News

Jan Egeland, předseda Norské rady pro uprchlíky a bývalý humanitární šéf OSN, řekl: „Musíme všem těmto lidem se sílou a zbraněmi připomenout, že to není šachovnice. Je to místo, kde žijí lidé. Dajr az-Zaur je téměř úplně obydlen sunnitskými Araby, kteří by nepřijali náhlý demografický přesun ke Kurdům a jejich spojencům v USA. I kdyby americká armáda a její spojenci SDF převzali kontrolu nad ropnými a plynovými poli, místní obyvatelstvo by s největší pravděpodobností utvořilo milice odporu, které by nakonec mohly poslat americké vojáky domů v rakvi nebo zranit.

Mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov řekl: „Ani mezinárodní právo, ani americká legislativa, nic nemůže stanovit žádný legitimní cíl pro americké jednotky na obranu syrských uhlovodíkových ložisek před samotnou Sýrií a jejími lidmi.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*