USA ničí syrská města osvobozená od ISIS aby zablokovaly postup syrské armády

USA ničí syrská města osvobozená od ISIS aby zablokovaly postup syrské armády

Spojené státy ztrácejí půdu pod nohama, a to jak v Sýrii tak i v Iráku a chtějí se držet toho, čeho můžou, aby si mohly zajistit pozdější jednání, řekl pro kanál RT profesor mezinárodních vztahů na libanonské univerzitě Jamal Wakeem.

Syrské jednotky v sobotu osvobodily od ISIS město Al-Mayadeen v provincii Dajr az-Zaur, podle ruského ministerstva obrany.

RT: Jak dlouho může trvat, než bude zbývajících 8% syrského území osvobozeno od ISIS?

Jamal Wakeem: Věřím, že ISIS se zhroutil a osvobození zbývajících osmi procent je jen otázkou času. Věřím však zároveň, že velkou výzvou pro syrskou armádu a její spojence je především americké vměšování v severovýchodní Sýrii, protože podporují kurdské jednotky, aby tuto oblast ovládly a vyzvaly k vytvoření autonomního regionu, aby USA měly oblast, kde budou mít vliv. Osvobození Al-Mayadeenu je pro syrskou armádu velmi důležitým úspěchem, neboť to posiluje jejich sevření jednoho klíčového města, které leží na komunikační lince, která spojuje Sýrii s Irákem na jedné straně a současně posiluje postavení syrské armády v Dajr az-Zaur a dává syrské armádě lepší přístup do severovýchodní Sýrie, kde se musí zabránit snahám Američanů a jejich spojenců vytvořit si autonomní region v severovýchodní Sýrii – zvláště v době, kdy kurdské jednotky převzaly Rakku a nechaly jednotky ISIS opustit město s cílem směřovat na východ, aby bylo zabráněno syrské armádě v dosažení velkých úspěchů v souvislosti s propojením s Irákem.

RT: Al-Mayadeen byl osvobozen poměrně rychle, ve srovnání s Dajr az-Zaur, ve kterém jsou některé části stále pod kontrolou ISIS. Jaké byly hlavní rozdíly v obou operacích?

Jamal Wakeem: Především, Al-Mayadeen je mnohem menší město než Deir ez-Zor. Ve stejnou dobu, plán ISIS byl udržet Deir ez-Zor, aby zabránil pokusu syrské armády o silné postavení na Eufratu, za účelem přechodu do severní oblasti Sýrie. Proto se zaměřili na Deir ez-Zor a Al-Mayadeenu kladli menší význam – to byl jeden faktor. Dalším faktorem bylo, že syrská armáda tlačila v Deir ez-Zor a současně podnikla další útok na Al-Mayadeen. Domnívám se, že to byl hlavní důvod a samozřejmě musíme zmínit podporu ruských sil a ruských vojenských odborníků a samozřejmě irácké síly, které bojují po boku syrské armády.

RT: Ve městě Rakka, kde probíhá operace proti ISIS podporovaná USA, ruská armáda tvrdí, že koalice používá špatnou taktiku, protože se snaží zničit vodní zdroje města, což samozřejmě může mít velký dopad na civilisty. Souhlasíte?

Jamal Wakeem: Taktika, kterou používají americké síly – ať už v Sýrii nebo Iráku – je způsobit tolik škody, jak to bude možné, aby města, která se osvobozují od ISIS, mohla být těžko obnovena a rekonstruována. Zároveň chtějí obrátit otázku civilistů a jejich potřeb jako prostředek, jak zabránit dalšímu pokroku syrské armády – zejména proto, že USA ztrácejí půdu pod nohama a to jak v Sýrii, tak i v Iráku a chtějí se držet toho, čeho můžou, aby si mohly zajistit pozdější jednání. Takže se domnívám, že se jedná o případ podobný tomu, co se stalo v západní části Mosulu, kde americké síly bombardovaly město a zničily až 80 procent západní čtvrti Mosulu.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*