USA „neočekávaly takovou odolnost od Madura“, tvrdí španělský ministr zahraničí a varuje před vojensky vnucenou demokracií

USA „neočekávaly takovou odolnost od Madura“, tvrdí španělský ministr zahraničí a varuje před vojensky vnucenou demokracií

Ti, kteří zorganizovali chaos ve Venezuele, pravděpodobně podcenili Nikolase Maduru, uvedl španělský ministr zahraničí Josep Borrell, zřejmě s odkazem na USA, jelikož odsoudil vojenské intervence, které „nikdy nefungovaly“.

„Možná, když tento proces začal, někdo na jeho pozadí si nemyslel, že Maduro bude moci ukázat odpor,“ řekl Borrell v rozhovoru pro španělský televizní kanál LaSexta.Navzdory mezinárodnímu tlaku Washingtonu a jeho spojenců, ekonomických otřesů a násilí na hranicích, venezuelskému prezidentovi se podařilo udržet si moc. Zatímco krize pokračuje bez výhledu na její ukončení, opoziční vůdce a samozvaný prezident Juan Guaido zdůraznil potřebu „ponechat všechny možnosti otevřené“, aby svrhl Madurovu vládu a apeloval přímo na Bílý dům, který otevřeně zvažoval vojenský zásah.

Ačkoli Borrell rychle uznal Guaidův nárok na prezidentství poté, co byl Maduro napaden za své znovuzvolení, od té doby je ostřejším protivníkem vojenských možností.

„Vojenské operace k vnucení demokracie nikdy nefungovaly,“ uvedl.

Invaze armády nikdy nenainstalovala svobodu a demokracii v žádné zemi

Španělský ministr zahraničí rovněž zdůraznil úlohu Washingtonu při zhoršení krize a uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že USA jsou hnací silou stojící za chaosem, který zachvátil jihoamerickou zemi od Madurovy inaugurace z 10. ledna.

Aby se zabránilo případné zahraniční vojenské intervenci, Borrell vyzval venezuelskou vládu, aby co nejdříve uspořádala nové volby.

Zatímco váleční jestřábi z Washingtonu mají ve zvyku zdůrazňovat, že „všechny možnosti jsou na stole“ pokud jde o Venezuelu, americký zvláštní vyslanec Elliott Abrams na začátku měsíce uvedl, že se jeho vláda v současné době omezí na ekonomické a diplomatické strategie.

 

(Venezuelský prezident Nicolas Maduro Foto : Reuters )
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*