USA nacvičovaly „simulovaný útok“ poblíž íránských námořních hranic

USA nacvičovaly „simulovaný útok“ poblíž íránských námořních hranic

Tyto nácviky se konaly uprostřed eskalujícího napětí mezi Washingtonem a Teheránem, přičemž USA vyslaly minulý měsíc na Blízký východ bitevní skupinu s letadlovou lodí a vyhrožovaly, že jí nasadí do Perského zálivu.Toto nasazení bylo údajně reakcí na informace o údajné íránské hrozbě proti americkým zájmům v regionu.

Americká letadlová loď Abraham Lincoln, několik stíhacích letounů a helikoptér a strategický bombardér B-52 provedly společná cvičení v Arabském moři.

Podle Letectva Spojených států amerických, cvičení, které se konalo v sobotu, byla „simulovaná útočná operace“ a zahrnovala F/A-18 Super Hornet, vrtulníky MH-60 a E-2D Growler s letounem simulujícím mise s  B-52, což je bombardér schopný nést jaderné zbraně.

Napětí mezi Íránem a USA minulý měsíc eskalovalo, když USA nasadily do regionu uprostřed údajné informace o hrozbě Íránu proti USA a jejich zájmům útočnou skupinu, strategické bombardéry a baterie raketové obrany Patriot .

Americko-íránské vztahy se začaly významně zhoršovat od května 2018, kdy Spojené státy jednostranně odstoupily od íránské jaderné dohody a uvalily proti Teheránu řadu ochromujících sankcí.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli prohlásil, že USA budou ochotny hovořit s Íránem, když se země začne chovat „jako normální národ“. Íránské ministerstvo zahraničí obvinilo Pompea z „hraní si se slovy“ a uvedlo, že změna „chování“ a ne jen rétorika jsou nezbytné k tomu, aby „probíhaly jakékoli rozhovory“.

Íránský prezident Hassan Rouhani na začátku minulého týdne uvedl, že Teherán by byl ochoten zapojit se do dialogu s USA, kdyby Washington ukázal Íránu, že respektuje mezinárodní pravidla.

 

(Americká letadlová loď Abraham Lincoln Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*